@365tipu

TIP#665: Kde hledat, když nejede Google? Bing, Duckduckgo a další vyhledávače

Hodinový výpadek Google v Česku i na Slovensku byl zajímavý experiment. Seznam.cz zaznamenal asi o 30 % vyšší návštěvnost a nepodařilo se mu to ustát, padal. Kolik lidí šlo hledat jinam, tedy na další zahraniční vyhledávače známo není, ale je dobré vědět, že Google není jediný vyhledávač. Byť stále platí, že Google je pro češtinu a české weby rozhodně tou lepší volbou. Ale pokud Google prostě nejede (není dostupný) tak můžete zkusit ty další.

Microsoft kupodivu stále provozuje www.bing.com – česky umí hledat docela obstojně, takže jako náhrada je vcelku použitelný. Výhoda je, že dobře hledá i na zahraničních webech. Tady se bude hodit ještě tip Jak se ve Windows 10 zbavit vyhledávání přes Bing? Jak nastavím v Edge jiný vyhledávač?. Windows 10 totiž poněkud tvrdohlavě používají Bing.

2016-11-25 07_09_20-Bing.png

Seznam, jak už bylo výše naznačeno, provozuje něco jako vyhledávač na www.seznam.cz, ale už hodně dlouho je vidět, že tuhle bitvu prohráli. Vyhledává špatně v Česku a prakticky vůbec v zahraničí (byť i tyto snahy zde byly, včetně snah o indexování sociálních sítí).  Seznamu se nedá upřít úporná snaha, ale jejich vyhledávání je opravdu bídné. Paradoxem je, že „obyčejným“ lidem stačí.

2016-11-25 07_10_20-Seznam - najdu tam, co neznám.png

„Bezpečnější“ vyhledávání najdete na www.duckduckgo.com – bezpečnější v tom, že o sobě tvrdí, že „nejsou jako Google“ (a ostatní) a nezajímá je co hledáte, nic si o vás nepamatují a vůbec se v tomto ohledu chovají šetrně. Můžete jim to věřit, stejně jako nemusíte. Kvalita vyhledávání je s otazníkem, zejména pokud budete hledat něco českého, ale pokud už nejede Google, je tohle lepší než nic. Přidám, že podobné slibuje ixquick.com

2016-11-25 07_10_57-DuckDuckGo.png

TIP: Jak ověřit, zda určitá URI je v indexu Seznamu či Google? Jak zjistíte, které URI tam jsou? umožní zjistit jak zkoumat, jestli konkrétní adresy (URI) jsou v indexech vyhledávačů.

Jak a kde na Internetu hledat fotografie vám poradí jak hledat fotky na Google či Bingu, ale také vám představí řadu dalších vyhledávačů, které se specializují jenom na fotografie. Velmi úzce s tím souvisí Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? kde najdete „reverzní vyhledávače“. K čemuž je nutno ještě doplnit Jak použít reverzní hledání obrázků na Androidu či iPhone/iPadu

A asi je dobré zmínit www.giphy.com, protože to je vlastně poměrně unikátní místo na hledáni GIFů.

Yandex je ruský vyhledávač a najdete ho na www.yandex.com stejně jako www.yandex.ru. Nepodceňujte ho, hledá i ve světovém Internetu. A jak už to tak bývá, je dost dobře možné, že umí právě v tom ruském Internetu hledat lépe než jiné vyhledávače.

2016-11-25 07_12_25-Yandex.png

Dogpile na www.dogpile.com je takový zvláštní vyhledávač. Hledá totiž ve více vyhledávačích a skládá z toho vlastní výsledky.

Další specializovaný vyhledávač je Boardreaderwww.boardreader.com – a hledá v diskuzních fórech, redditu a tomu dalších podobných službách.

Místa kde můžete hledat, ale nejsou to (obecné) vyhledávače přímo

Asi je dobré uvést, že hledat můžete třeba i v Quoře – www.quora.com – o které je ale řeč v K čemu je dobrá Quora? A co jsou to Q&A weby?

WolframAlpha je částečně vyhledávač, ale spíše je to stroj na znalosti. Můžete pomocí něj najít leccos, ale daleko spíše se ho budete ptát na různé moudré věci. K nalezení na www.wolframalpha.com

2016-11-25 07_13_29-Wolfram_Alpha_ Computational Knowledge Engine.png

Budete-li chtít hledat videa, tak je najdete i skrz Google, ale můžete zkusit přímo na www.youtube.com a www.vimeo.com.

Staré letité Ask Jeeves neboli www.ask.com kupodivu také ještě stále funguje. Něco mezi Q&A webem a vyhledávačem.

Užitečným pomocníkem může být i Internet Archive – archive.org -, ale o tom je případně řeč v Znáte Internet Archive: Wayback Machine? A víte, co je to Google Cache?

Co už přestalo existovat

Ještě někdy v roce 2014 existovalo www.blekko.com, ale pak je tak nějak pohltilo IBM. Stejně tak bylo dříve běžné, že www.yahoo.com umělo vyhledávat (byť nepříliš vlastními silami). Tedy, ono stále umí, ale používá k tomu Bing. Na druhou stranu ale Yahoo ještě pořád má nějaké ty vlastní obsahy a služby, takže je dost těžké Yahoo zcela odepsat.

Pamětníkům ještě připomenu věci jako www.altavista.com, www.lycos.com či www.excite.com. A vlastně by se dalo ještě pokračovat třeba s www.alltheweb.com, www.hotbot.com, www.northernlight.com, www.openfind.com , www.webcrawler.com či www.deja.com (některé z nich už nemusí vůbec fungovat, tak se případně nedivte).

No ale abychom v Česku nezůstali pozadu, tak ještě před pár lety bylo konkurentem Seznamu české www.jyxo.cz a vyhledávačem chtěl být i www.atlas.cz či www.centrum.cz. Ale u těch nemůže být moc řeč o vlastních technologii, používali vždy někoho jiného (Seznam, Google, Microsoft i Jyxo). Vlastně bych měl ještě dodat, že Seznam byl na počátku jen katalog (vznikl jako kopie Yahoo katalogu) a fulltextový vyhledávač se tehdy jmenoval Kompas. Na tom Seznam jel do roku 2001 aby pak začal používat Google. Ano, vážně. Poté přešel na Jyxo, až někdy v roce 2005 začali pracovat na vlastní fulltextové technologii.

TIP: Co je to SEO? je případně dobré místo kde začít pro vysvětlení co všechno to znamená, když se řekne SEO. Protože to úzce souvisí s tématem tohoto tipu.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky