TIP#300: K čemu je dobrá Quora? A co jsou to Q&A weby?

Bývávaly doby, kdy se online službám jako je Quora předpovídala velká budoucnost a řada společnosti se pokoušela stejné služby spustit. Pár let marných pokusů ale nakonec přivedlo většinu z nich ke zdárnému konci a zůstalo jich jenom několik. Quora (a některé další) je v zásadě služba na pokládání otázek a získávání odpovědí, označitelné jsou i Q&A (Questions and Answers) weby.

Zásadním principem těchto webů (služeb) je, že otázky může pokládat i odpovídat kdokoliv, ale je k dispozici řada různorodých mechanismů, které mají pomoci k tomu, aby odpovědi byly užitečné, správné a na úrovni. Zpravidla to není založena na placených editorech ale na čistě komunitním principu.

2015-10-26 08_46_48-Quora - The best answer to any question

O podobnou službu se v minulosti pokoušel Facebook s Questions, stejně jako Google s Answers, a řada dalších společnosti, z nichž některé fungují dodnes (viz dále) a některé byly po různě dlouhé době zrušeny.

K čemu vám může Quora (a další podobné služby) pomoci

Můžete položit otázku a doufat, že se najdou lidé, kteří vám na ni poskytnou užitečnou odpověď. Stejně to ale můžete udělat na vaší sociální síti a za předpokladu, že máte dostatečně velký/aktivní sociální kruh, tak se dočkáte stejné pomoci.

Můžete vyhledávat v již existujících otázkách a odpovědích, protože je dost dobře možné, že podobný problém už někdo řešil. Hledat můžete ať přímo na Quoře, nebo k tomu použít Google (kde si můžete pomoci třeba site: operátorem).

Můžete ale také pomáhat dalším lidem odpovídáním na jejich dotazy. Případně můžete pomoci s hodnocením dotazů a odpovědi, protože i to je jedna z potřebných věcí. Jednotliví uživatelé jsou zpravidla hodnocení podle kvality jejich odpovědí na dotazy – některé služby na tom zakládají i různé způsoby odměňování a ovlivňuje to třeba i případné placení či připlácení.

2015-10-26 08_12_38-Home - Quora

Nezapomeňte, že Quora (a řada dalších) bude řešit otázky a odpovědi hlavně v angličtině, a že nemusí mít žádný vhodný způsob, jak se dostat k otázkám v češtině. Částečně vám může pomoci to, že i Q&A weby mají princip sociálního kruhu (nakonec jde také o sociální média a sítě) a můžete vše výrazně ovlivnit tím, že budete sledovat ten správný okruh lidí.

TIP: Pokud se vydáte více využívat Quoru, tak mějte trpělivost, umí být neuvěřitelně pomalá a některé věci prostě nefungují. On je dost zázrak, že tyhle menší služby ještě přežívají. Mají zásadní problém v nalezení obchodního modelu.

Quora není jediná

Ve zdejším Přehledu sociálních sítí, médií a služeb včetně počtu uživatelů najdete nejenom Quoru (s dva a půl miliony uživatelů, v zásadě velmi málo),  ale také třeba podstatně známější Ask.fm (tam už je 130 milionů uživatelů), hodně oblíbený web mezi mládeží ale i mezi řadou českých dospělých. Nutno dodat, že Quora má v zásadě desítky konkurentů, byť i zde platí to, že pro Česko je většina z nich neznámá a nepoužitelná.  Na Wikipedii například najdete Comparison of Q&A sites s jedním použitelným přehledem.

Pro (nejenom) naše malé Česko stojí za zmínku určitě ještě  Ask.comAsk MetaFilter, Answers.com, Mahalo Answers, Wikianswers či Yahoo Answers. Je dobré nezapomenout, že třeba Reddit má tadu subredditů, které velmi dobře pomohou při kladení otázek. Poněkud specializovanější je Stack Exchange či Stack Overflow.

K předchozímu jenom upozornění, že některé z uvedených nejsou 100% obdoba Quory, hlavně tím, že jde spíše o Q&A weby, kde obsah je tvořen editory, některé z nich velmi silně sází na SEO – jedním z nejpodstatnější konkurentů Quory totiž je …. Google. Pokud totiž potřebujete něco zjistit, tak to prostě zkusíte napsat do Google. A je už jenom otázka, jestli jste správně napsali dotaz a jestli je odpověď někde nalezitelná na Internetu.

Poznámka: Yahoo Answers končí 4. května 2021. Vše za 16 let zmizí, k archivaci nedojde

Pokud myslíte, že předchozí seznam by si zasloužil doplnění o něco, s čím máte osobní zkušenosti, napište, ať je možné doplnit. Nějaký rozsáhlý přehled se ale nechystá, přeci jenom to není něco co je důležité pro hodně uživatelů.