TIP#1273: Jak použít telefon jako svítilnu?

Je skoro k neuvěření, že něco takového je vyhledáváno lidmi poměrně hodně ve vyhledávačích. Je to totiž tak jednoduché, jako vyvolat nějaké to „menu“ vašeho mobilního telefonu (to kde jsou upozornění/notifikace) a tam stisknout ikonku svítilny. V rozumně vytvořených rozhraních bývá dostupná snadno, byť v minulosti tomu tak nebylo. Pokud máte Android od verze 5.0 výše, tak vždy bude v onom vytahovacím menu – u předchozích verzí to záleželo na výrobcích telefonu.

2019-01-16 07.11.47.png
MIUI na Xiaomi. Blesk zapnete pomoci Flashligh ikony

Tahle ikonka zapne blesk – tedy LED světélko. Ten je schopen vydávat intenzivní světlo a telefonem si tak můžete poměrně dobře svítit. Myslete přitom na to, že to bude požírat baterii, takže to nenechte svítit příliš dlouho. V minulosti to mohlo vést i k přehřáti LED, ale dnes už by něco takového nemělo být problém.

Můžete si  pořídit i aplikaci co udělá totéž – ale jak asi už chápete, je to dost zbytečné, protože zapnutí LED světla na telefonech je dnes opravdu běžně dostupné podstatně rychleji než spuštěním aplikace. U „svítilen“ z App Store či Google Play si dejte velký pozor na to, že se velmi často zneužívají a mohou vás i zbytečně připravit o peníze – platí jednoduché pravidlo, že tyhle aplikace nepotřebují žádná práva, takže pokud po vás něco chtějí, tak to rovnou znamená, že si je rozhodně nepořizujte.

Jedna méně svítící varianta je i ta, že aktivujete display telefonu – pokud máte zamykací obrazovku bílou a dostatečně vytažený jas, tak to dobře slouží jako šetrnější svítilna.

Pokud chcete vypadat cool, tak si zkuste zapnutí svítilny vyvolat jako hlasový povel – v Google se dá využit „Okay, Google, turn on the flashlight“ (vypnutí je „Okay, Google, turn off the flaslight„).  V iOSu tohle můžete udělat přes Siri (ale až od dvanácté verze výše) a způsobe je podobný – „Hey Siri, flashlight on/off“ (umí vedle slova flashlight ještě slovo torch).

A když už byl zmíněn iOS, tak tam je zapnutí svítilny také ve vytahovacím Ovládacím centru (Control Center) – najdete tam ikonku svítilny. Pokud na ní podržíte chvíli prst, tak se dostanete k možnosti nastavit intenzitu svícení. Ale pozor, zapnutí svítilny nehledejte na iPadu. Neznámo proč to tam není možné.