@365tipu

TIP#1539: Co dělat když se mi špatně načte stránka na webu?

Vlastně je odpověď na otázku v titulku tohoto tipu velmi jednoduchá – použíite F5 nebo Ctrl/Cmd F5. Vysvětlení je ve skutečnosti už ve dva roky starém tipu Jak znovu zobrazit stránku v prohlížeči? Jaký je rozdíl mezi běžným a tvrdým opětovným načtením? F5 vs. Shift/Ctrl F5. Vyplatí se k tématu ale vrátit ještě z jiného úhlu.

„Špatně načtená stránka“ se zpravidla projevuje tak, že mohou chybět obrázky (zkontrolujte zda jste si je nevypnuli), ale také mohou chybět nějaké další informace, které povedou k tomu, že se stránka nezobrazí správně, lidově „se rozsype“. Může dojít i k špatnému zobrazení češtiny – místo českých znaků (všech nebo některých) budou divné klikyháky nebo symboly.

2020-01-26 16_06_11-Zprávy iDNES.cz – Přehled nejnovějších událostí z domova i ze světa.png
Zákaz JavaScriptu umí být velmi užitečná věc. Na iDnes.cz spolehlivě zbaví nejen reklamy, ale i další záplavy zbytečných věcí.

Důvodů může být hodně – může zlobit webový server (a může zlobit dlouhodobě, takže F5/Ctrl F5 nepomůže).

Může zlobit připojení k Internetu, zejména když jste třeba někde ve vlaku na mobilním připojení.

Může ale jít také o chybu přímo v té konkrétní stránce, se kterou nakonec také nic neuděláte –  a popravdě, s rozsypaným webem toho vy (návštěvník) dokážete udělat hodně málo.

2020-01-26 16_07_53-Instagram.png
Na Instagram bez zapnutého JavaScriptu? Smůla, neukáže vám nic.

Pokud používáte blokování reklamy je možné, že se trochu pere se stránkou – zkuste ho na chvíli vypnout, jestli se stránka natáhne normálně. Vedle vypnutých obrázků je v prohlížečích ještě možné vypnout JavaScript – pro řadu stránek to bude znamenat zásadní problém.

2020-01-26 16_13_02-Zprávy iDNES.cz – Přehled nejnovějších událostí z domova i ze světa.png
Takhle to dopadne, pokud se nenatáhnou CSS. Předpisy jak je webová stránka formátovaná. Což se může stát chybou serveru ale i špatným připojením.

Patří sem i to, že místo očekávané stránky dostanete nějakou tu chybu 404, 503 atd.  Tady viz Co je to ten Error 404, 503 a tak podobně? A proč mě s tím vlastně obtěžují? Dobré vědět je, že  404 nic neuděláte (taková stránka neexistuje) a všechno jsou to chyby na straně webové serveru.  503 a tomu podobné se mohou po F5/CtrlF5 napravit, ale často bude nutné počkat, než se to podaří opravit provozovateli.

Nepomáhá-li Ctrl F5 (to se postará o smazání všeho co k dané stránce bylo zapamatováno a vše se znovu načte) je ještě možné zkusit smazat cookies – u webů co je intenzivně používají se po určité době může stát, že se uložené informace nějak poškodí a začne to dělat problémy.  Případně můžete zkusit danou stránku otevřít v anonymním prohlížeči.

Daleko lepší na otestování ale je zkusit nějaký zcela jiný prohlížeč – jedním z důvodů může být i to, že někdo špatně navrhl web a v určitém prohlížeči to prostě nefunguje. To jiný ale znamená, že by mělo jít o jiné jádro – takže Chrome, Firefox nebo Safari z těch rozšířených. Řada prohlížečů dnes totiž používá jádro z Chrome (Chromium, jako například nové Edge od Microsoftu) a vlastně byste to otevírali v pořád stejném prohlížeči.

TIP: Důležité čtení je v Jak zjistím, jestli má Facebook výpadek? A nejenom Facebook, jakýkoli web. Pomůže vám odhalit zda je chyba jinde a vy ji nemůžete ovlivnit

Zkusit můžete i jiný počítač (nebo telefon či tablet). Můžete tak eliminovat vliv něčeho dalšího – rozšíření ve vašem prohlížeči. Případně pro otestování této možnosti mít profil prohlížeče, kde žádná rozšíření nejsou.

Selže-li všechno, tak je velmi pravděpodobně problém na straně provozovatele – můžete jim zkusit napsat, ale nic moc nečekejte. Stejně po vás budou chtít abyste smazali cookies, smazali cache, smazali historii (to je ve skutečnosti hodně velký nesmysl), zkusili jiný prohlížeč/jiný počítač.

TIP: Věci týkají se webu najdete v ‣ Pomocník Webdesignera

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky