TIP#166: Jak zjistím, jestli má Facebook výpadek? A nejenom Facebook, jakýkoli web.

Když jsme v jednom dřívějším tipu řešili co je to Error 404 či 503, tak na konci byl přidaný tip, jak zjistit jestli je nějaký server nefunkční či nedostupný. V angličtině se tomu říká jestli je něco „down“, tedy česky „dole“ (a můžete tomu tak skutečně říkat, když nejede Facebook, tak je prostě Facebook dole). A protože něco podobného se stává často, včetně různých výpadků Internetu, tak si to zaslouží samostatný tip.

Jak zjistím, jestli je nějaký server dole (down)?

Nemůžete se dostat (například) na Facebook nebo vám připadá pomalý? Ne Internetu najdete několik služeb, které vám umožní ověřit, jestli i další lidé mají problémy. Pokud vám řeknou že mají, tak je jasné, že s tím prostě nic nenaděláte. Zkuste třeba www.downrightnow.com, můžete se tam podívat i na historii problémů daného webu.  Další možné varianty jsou třeba www.downdetector.com, www.downforeveryoneorjustme.com  nebo www.isitdownrightnow.com. A chcete-li vědět více jak fungují, tak mrkněte do Jak funguje Down Detector? Co byste měli vědět o téhle užitečné službě

Do těchto služeb prostě zadáte adresu serveru, tedy třeba www.facebook.com, a dozvíte se, jestli i další lidé mají problémy se na server dostat. Je dobré vědět, že výpadky mohou být „regionální“ a u velkých internetových serverů (služeb) může být služba dostupná z Česka, ale nemusí být dostupná, třeba, z USA (a opačně).

Jak zjistím, jestli má Facebook výpadek?

U Facebooku je dost časté, že sice dostupný je, ale chová se chaoticky – což je poměrně dost běžné (u některých jiných služeb ještě běžnější), ale tady je těžké poznat kde je problém. Nejlepší bývá se zkusit zeptat. Nebo se podívat na české či zahraniční internetové magazíny, protože tam dost často najdete zmínku o stávkujícím Facebooku.

TIP: Známý a dlouholetý www.netcraft.com má sice trochu jiný účel, tedy sledovat jaké webové servery (http servery) slouží pro jednotlivé internetové adresy (a nejenom to), ale můžete se ho zeptat i na to, jak určitý web funguje či nefunguje (viz třeba výsledek pro Facebook)

Pokud vám něco vrací výše zmíněnou chybu 404, tak s tím nic nenaděláte, ta stránka prostě neexistuje (extrémní možnost je, že server přestal existovat jako celek). Pokud vám něco vrací 503, tak s tím také nic nenaděláte, je to přetížené. A čím více budete zkoušet, tím horší to bude – ale o tom opravdu víc v  co je to Error 404 či 503.

Některé výpadky může mít na svědomí třeba i výpadek velkých hostingových služeb – podívat se jak je na tom například (Amazon) AWS můžete přes downdetector.com/status/aws-amazon-web-services (příklad níže je z 20. září kdy došlo k velkému výpadku, který ovlivnil řadu dalších webů).

2015-09-20 15_18_46-AWS live status. Problems and outages for Amazon Web Services _ Down Detector

Možné také je, že máte problém s Internetem vy, nebo váš poskytovatel připojení – ale o tom si povíme až v tipu jménem Jak zjistím, jestli mi funguje připojení na Internet? A hodit se určitě může i Internet DSL nefunguje? Co s tím? a Co dělat se špatně načtenou stránkou na webu?

Informace o stavu jednotlivých služeb

Řada ze služeb/mobilních aplikací má tzv. stavové stránky kde zobrazují informaci o stavu služby a případně detailnější informace o případném výpadku či problémech.

Pár příkladů: