@365tipu

TIP#1375: Jak funguje Down Detector? Co byste měli vědět o téhle užitečné službě

Down Detector se na @365tipů objevil už v Jak zjistím, jestli má Facebook výpadek? A nejenom Facebook.  Je to jedna z několika služeb, které „sledují“ jestli fungují věci na Internetu – můžete se tam podívat jestli „funguje“ Facebook, Twitter, YouTube a stovky dalších služeb na Internetu. V okamžiku výpadků (či pochybností zda něco je/není funkční) je to pak jedno z dobrých míst jak ověřit, jestli jste v tom sami, nebo i další lidé mají podobné problémy..

To další lidé mají podobné problémy je kritické – Down Detector sám nic nesleduje. Nehlídá dostupnost, nepoužívá „ping“ aby zjistil zda něco funguje, není to žádná technologie. Funguje tak, že lidé co jim něco nefunguje tam přijdou a „nahlásí“ že něco nechodí. Down Detector si to uloží, včetně jejich geolokační informace a dělá z toho graf a mapičku. Plus jim tam umožní se vyřádit v komentářích.

2019-06-08 18_14_49-Youtube down or app not working_ Current status and problems for the UK _ Downde.png
Tohle je příklad malých problémů. Takových co ani nestojí za řeč.

Z výše uvedeného plyne, že Down Detector je dobrý indikátor toho, že něco problémy. Ale není indikátorem toho, že něco problémy nemá. Stejně jako není možné z oné mapy příliš vyvozovat – nebudou tam lidé z části světa co spí. Nebudou tam lidé ze zemí, kde je daná služba zakázána či málo používaná.

2019-06-08 18_15_04-Youtube down or app not working_ Current status and problems for the UK _ Downde.png
Mapička k předchozímu grafu.

Z Down Detector tedy nezjistíte kolika lidí se výpadek týká (jen měřítko) ani v jakých částech světa – pokud víte jak vypadaly minulé výpadky, tak dokážete zhruba odhadnout rozsah. Ale není například možné říci, že by se to týkalo „hlavně Česka“.

Down Detector najdete na downdetector.com a není to pochopitelně jediná služba, která nabízí tuto funkčnost.

Další užitečné tipy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky