TIP#2194: Jak na monitoring dostupnosti/funkčnosti serveru? 

Chcete vědět kdy má váš web výpadek? Nebo vás možná zajímá jak je na tom s rychlostí odbavení požadavků v čase. Dvě základní věci, kde vám mohou pomoci služby monitorující dostupnost a funkčnost webu. 

Je dobré vědět, že může být i rozdíl mezi sledováním dostupnosti (na to může stačit i prostý ping na vaši adresu) a funkčnosti – tam je už lepší například monitorovat funkčnost hlavní stránky nebo nějakých jiných stránek, které mají pro chod vašeho serveru význam. 

Na Internetu najdete řadu služeb pro monitorování – ve většině případů jsou placené, případně mají nějak omezenou funkčnost dostupnou zdarma. Omezení pak bývá v intervalu testování (u služeb zdarma bývá interval velký), počtu testovaných adres. ale i funkčnosti. 

Na jednu podstatnou věc si při monitoringu dávejte pozor – je otázka zda monitorujete požadavky odbavené z cache (na FeedIT.cz jde například o rozdíl mezi 300-400 ms bez cache a okolo 15-20 ms z cache). 

TIP: Jak funguje Down Detector? Co byste měli vědět o téhle užitečné službě

Monitorování určité webové adresy přes http/https vám navíc umožní zjistit jak dlouho se požadavek odbavoval a také případné chyby (jako například oblíbený Internal Server Error, 503). Některé služby pak umí monitorovat i jiné služby než web (http/https). 

Monitorovací služba vám pak může posílat upozornění na výpadky (zpravidla e-mailem, ale třeba i přes SMS) a udržovat historii testů – to se hodí zejména pokud sledujete jak rýchlý je váš server. 

Pamatujte ale na to, že monitorování vždy má určitou frekvenci (interval) – budete-li například monitorovat jednou za pět minut, tak nikdy nebudete vědět, co se dělo mezi testy. Čím častěji monitorujete, tím více přispějete k zátěži webového serveru. 

Pokročilé monitoringy umí monitorovat z více lokací – to proto, že výpadek konektivity ovlivní dostupnost – váš server pro monitorovací službu přestane být dostupný. 

Stejně tak pokročilé monitoringy umí nastavit specifické typy požadavků a jaké odpovědi mají považovat za funkčnosti/nefunkčnost. 

WEDOS OnLine monitoring je zajímavá česká varianta mající i plugin pro WordPress a fungující (prozatím, časem to určitě zpoplatní) zdarma. Musíte monitorovaný server autorizovat (DNS, HTML, META, zmíněný plugin) a pak můžete monitorovat HTTP a řadu dalších protokolů – interval od jedné minuty výše, což vůbec není špatné – jde o beta verzi, takže v ostré podobě to už nejspíš tak výhodné nebude (pokud budete chtít monitorovat bez placení). 

Zahraniční alternativa třeba uptimerobot.com – zdarma použitelné až pro padesát monitorovaných věcí. Interval pět minut (placený umí jednu minutu) 

Jetpack od WordPressu má downtime monitor a můžete si tak monitorovat i váš vlastní server (mimo WordPress.com hosting). Dělá to každých pět minut, takže od toho moc velkou použitelnost nečekejte. Navíc testuje jen domovskou stránku a pouze pomocí HEAD požadavku, nestahují ji tedy celou. Za nefunkční navíc považují odpověď za déle než 20 sekund, což je další důvod proč tudy cesta nevede. Máte-li plugin Jetpacku na webu, tak monitoring neaktivujte.

Další možnosti

Další české

Víte o nějakých dalších, ideálně českých? Dejte vědět.