TIP#1414: Jak stáhnout WordPress

Stáhnout WordPress je snadné, zajdete na www.wordpress.org a tam kliknete na modré Get WordPress/Získejte WordPress. Je to Open Source a je kompletně zdarma. Stáhnutí samotné vám ale nic moc k ničemu nebude.

WordPress není program, který byste mohli spustit v počítači nebo na mobilním zařízení – s výjimkou klienta pro WordPress sloužícího pro práci s články na blogu – toho můžete získat i v mobilní podobě Google Play či App Store (řeč je to tom i v Proč je dobré mít na tabletu (či mobilu) aplikaci od WordPressu?). Klientský WordPress můžete napojit na jakýkoliv blog/web, který používá WordPress – ať už provozovaný na www.wordpress.com nebo na vašem vlastním hostingu (což je právě onen WordPress získaný z WordPress.org).

Ale zpět ke staženému WordPressu a tomu jak se nakonec „použije“ – musíte mít webhosting na kterém budete provozovat webový server (Apache) a databázi (SQL server, MySQL například) a musí podporovat nějaké to PHP a pár dalších věcí – tam musíte umět WordPress nainstalovat a zprovoznit.

Není to nic co může udělat někdo bez potřebných technických znalostí. Pro takové případy je jednodušší si pořídit nějaký (web)hosting s přímou podporou a instalací WordPressu. Může to být www.wordpress.com (na tom funguje @365tipů a dobrý tip je Je provoz na na neplaceném WordPress.com něčím omezující?) ale také něco umístěného v Česku.

Pokud máte dostatek zkušenosti, tak vám prostě stačí server (či servery) s Linuxem a na ně si již WordPress a vše další zprovozníte sami. Ale není to až tak triviální -zejména pokud chcete aby to zvládalo zátěž, bylo zabezpečené, stabilní, nenapadli vám to hackeři.

TIP: Protože jsem před měsíci školil Forpsi, tak můžete zkusit jejich WordPress hosting. Existují ale desítky dalších možnosti a pokud provozujete nějaký hosting WordPressu ozvěte se (365tipu@gmail.com nebo @365tipu na Twitteru), tenhle tip volá po doplnění

K WordPressu je zde řada tipů ve „speciálu“ ‣ Jak na WordPress kde můžete začít zkoumat. Vhodné je téma Je WordPress zadarmo? Budu za něco platit? a hodně zajímavá je série tipů začínající v Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 1: Export

Pokud byste si chtěli ve Windows zprovoznit testovací/vývojový „hosting“ WordPressu, tak je tu Jak na WSL ve Windows 10 dostat WordPress (a tedy Apache, MySQL a tak)