@365tipu

TIP#1408: K čemu je dobrý desktopový klient pro WordPress (pro Windows)

Když už tu nedávno byla řeč o Proč je dobré mít na tabletu (či mobilu) aplikaci od WordPressu?, je čas zmínit ještě to, že WordPress má nativní (univerzální, UWP) „aplikaci“ pro Windows 10.

K desktopové aplikaci pro WordPress se dostanete třeba přes apps.wordpress.com/d/windows/ (a apps.wordpress.com/desktop/ kde jsou odkazy i na verzi pro Mac OS X a Linux). Otázkou zůstává, zda si něco takového pořizovat.

Aplikace WordPressu pro Windows je dobrá v tom, že si ji můžete hodit do lišty (či na plochu) a po spuštění mít k dispozici všechny vaše weby na WordPressu (WordPressech) a pracovat s nimi. Otázkou zůstává, zda není jednodušší tohle mít prostě v prohlížeči – ona ve skutečnosti ta aplikace není nic jiného než ekvivalent webového rozhraní – podstatné co tam může být velmi užitečné je, že obsah ukládá lokálně (a tím pádem velmi rychle), byť to neznamená možnost offline práce. A líbit se bude možná i to, že se poměrně lépe (než čistý web) přizpůsobuje velikosti okna.

2019-07-28 11_11_24-Stats ‹ @365tipu - Tipy a triky — WordPress.com.png

Nenechte se mýlit, desktopový WordPress není klasický „web wrapper“ (tedy jen okno, zobrazující web) – vypadá tak, ale jinak je to opravdu aplikace, podstavená na klasickým API (a JetPacku, viz dále).  Aplikace je navíc také Open Source – github.com/Automattic/wp-desktop

TIP: Jak stáhnout WordPress

Nevýhoda? Pracovat můžete pouze s jedním článkem z jednoho webu – pokud budete používat WordPress důsledně v prohlížeči, tak v různých záložkách můžete mít otevřené/aktivní různé weby (máte-li jich víc). Případně můžete používat více profilů prohlížeče (Chrome, Firefox) a mít otevřené i zcela rozdílné účty a k nim web.

Desktopový klient umí pracovat s více weby (za předpokladu, že je všechny máte pod jedním účtem) a přepínat mezi nimi – neumí se ale spustit ve více instancích.

Pokud byste chtěli desktopovou aplikací používat pro vlastní hostovaný WordPress (tedy ne WordPress.com weby), tak musíte mít na onom vlastním webu Jetpack plugin (a ten vyžaduje účet na WordPress.com, byť je možné ho používat zcela zdarma). Pozor i na situaci, kde na vlastním WordPressu používáte nějaké pluginy, které přizpůsobují editor, přidávají další políčka – nic takového se v desktopové aplikaci neprojeví.

TIP: ‣ ‣ Jak na WordPress je přehled všech zdejších tipů pro práci s WordPressem

PS: Po „zavření“ zůstane aplikace aktivní, najdete ji v ikonkách v liště a chcete-li ji ukončit, musíte vyvolat menu a „Quit“. A nezapomeňte, že protože to není aplikace z Microsoft Store, budete se muset starat o aktualizace.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky