@365tipu

TIP#781: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 3: Najít šablonu

Předchozí díly řeší Export starého webu s přípravou a následný import do nově vytvořeného webu na WordPress.com. Nepodceňujte nic, protože při tomhle můžete občas narazit na něco obtížného či nepříjemného. V třetím pokračování se dostáváme už k poněkud kreativnější činnosti. Musíte totiž web uvést do čitelného použitelného stavu.

Hledání šablony

Hned na počátku je dobré připomenout, že nebudete mít stejnou šablonu, protože je velmi málo pravděpodobné, že jste na vlastním WordPressu použili nějakou, která je na WordPress.com v těch dostupných zdarma (nebo těch co si můžete koupit).  Navíc na WordPres.com není možné šablony upravovat.

2017-04-02 09_42_16-JustIT.cz _ Says IT all.png
JustIT.cz po migraci na zcela jiné šabloně (jak vypadal předtím viz níže)

Jakkoliv se zdá, že tohle byste vlastně měli řešit ještě před importem, není tomu úplně tak. Ano, zkuste si před importem najít něco, co „vypadá“ jako použitelné, ale buďte si jisti, že po importu možná zjistíte, že to není až tak dobře vybrané.

Je dost jisté, že po importu se spíše půjdete podívat po nějaké jiné šabloně, která více vyhoví tomu, co jste importovali. Budete totiž už mít na nově vytvářeném webu obsah a bude se lépe zjišťovat, jestli to (jak s oblibou říkám) „drží pohromadě.

2017-04-01 18_46_25-JustIT.cz _ Just IT.cz - Says IT all.png
JustIT.cz na vlastní šabloně na vlastním hostovaném WordPressu.

POZNÁMKA: Tady je důležité dodat, že import z kroku jedna dokáže importovat i všechna ta média, tedy obrázky, které jste použili na původním blogu. Což je poměrně dost podstatná věc. Není to úplně „blbuvzdorné“, ale tak na 99 procent je na to spolehnutí. Samozřejmě, v době importu musí být původní web funkční.

Ale zpět k šabloně. Nebude to až tak jednoduché, protože vám bude scházet menu a další věci, takže to na co se budete dívat bude poněkud rozházené a zmatené – je na vás, abyste našli tu nejvhodnější šablonu a poté, krok po kroku, věci uvedli do pořádku. U čehož doporučím i to, abyste si prostě první vhodnou šablonu kompletně nastavili, lépe se vám pak bude zkoumat jiná – budou vidět menu, widgety, atd

V Šabloně si dejte pozor na výběr fontu, ne všechny umí česky – poznáte to při pohledu na web, že někde budou špatně š/ž/č/ř. V takovém případě musíte z nastavení šablony zkusit najít takový font, který tenhle problém nemá. Bez problému bude například Open Sans

Možná budete hledat později

V některých případech budete mít štěstí a na první či druhý pokus najdete něco co se vám bude líbit a bude vyhovovat i funkčností. Nebojte se ale pár dní nechat šablonu o které si nejste jisti a později znovu zkoušet. Vyměnit šablonu můžete velmi snadno a za zkoušení to stojí.

Nezapomeňte, že WordPress má dva základní způsoby použití – se statickou úvodní stránkou (tu si složíte z obsahu, nejčastěji ze stránek) a blogovací podobu, tedy úvodní stránku prostě obsahující posloupnost vydaných příspěvků.

2017-05-06 11_12_48-Digitální Bradbury – Daniel Bradbury Dočekal a to čím se zabývá, nabízí a zajímá.png
Bradbury.cz je v zásadě statický „firemní“ web. Hlavní stránku má ale postavenou na příspěvcích, nikoliv Stránce.

Možná se budete muset přizpůsobit sami

Jednu věc je vhodné zdůraznit, zejména po nějakých těch pár desítkách webů na WordPress.com i migraci vlastních – je lepší se přizpůsobit šabloně, než se snažit hledat a hledat tu, která bude vyhovovat původním představám.

Nebojte se změnit představu o tom, jak má váš web vypadat. Podstatný je posléze hlavně jeho obsah, ne jestli přesně vyhovuje nápadům, který někdo měl. Často navíc nápadům, které nejsou moc realistické.

Čím budeme pokračovat příště? Tím jaké věci byste měli změnit v Nastavení. A nezapomeňte na další kroky:

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky