@365tipu

TIP#2112: Jak na související články (příspěvky) na WordPressu

Pro řadu obsahových webů je dobré mít související příspěvky, ať už pod textem nebo někde v sloupci či patičce. Ideálně tvořené automaticky, protože ručně je to práce navíc. Generování něčeho takového je ale ošemetné, a až si budete pořizovat některé z řešení, tak myslete i na možnou zátěž – ty složitější, které porovnávají i texty, totiž mohou znamenat vyšší zátěž.

Najít související je první zádrhel – různé pluginy to dělají různě. Podle štítků (pak ale musí mít dobře zaštítkováno) či rubrik, podle titulků (což může být dost málo dat) a možné to je i podle textů článků (kde můžete narazit na zásadně vyšší nároky a nemusí si to dobře rozumět s češtinou).  Záleží i jaké další možnosti plugin nabízí – hodit se může náhodné třídění nalezených výsledků (ať se pořád neukazuje to samé) a zásadní může být i možnost přizpůsobit zobrazené – některé to umí v nastavení, u jiných musíte jít cestou přidání CSS.

TIP: Pokud plugin/widget přímo neumí vynechat určitá umístění (například ne na homepage, v rubrice, ve štítku) tak si musíte přidat ještě plugin co tohle umí.  Viz Podmíněné widgety (bloky) na WordPressu? Jak řídit kde je mít a nemít

Většinou budete moci bez práce přidat související v podobě bloku či widgetu – tedy do některého ze sloupců či do patičky. Pokud byste chtěli mít související na konci článku, tak to většinou bude  vyžadovat přidat meta kód do PHP – jen některé pluginy to umí přímo a občas to umí přímo šablona.

TIP: O souvisejících článcích/příspěvcích je řeč i v Co všechno by mělo být na blogu aby dobře fungoval pro čtenáře i autora? Patří totiž tak nějak k základní výbavě (nejenom) blogu

Co si pořídit na zobrazení souvisejících příspěvků

Nejprve se podívejte do šablony, některé to totiž zahrnují (Kadence, používaná na Kočičích tipech, například ano). Možná si nebudete muset nic opatřovat. Pokud to Šablona neumí, tak klasicky musíte najít některý z pluginů co to umí.

Kadence související příspěvky umí přímo.

Pokud máte web na WordPress.com tak žádné pluginy přidávat nemůžete, ale související články jsou přímo součástí (na konec článků je přidává Jetpack).

Related Posts by Taxonomy a umístění do Widgetu

Jetpack umí související dobře, ale přidává je na konec článku a s některými šablonami se neumí vypořádat, takže nic nepřidá.  Ze všech pluginů by měl mít nejmenší zátěž, související zkoumá kdesi ve WordPressím cloudu. 

Related Posts by Taxonomy je zajímavý tím, že umí vybírat podle taxonomie a funguje docela dobře. Má ale jednu nevýhodu, dokáže být velmi náročný na SQL dotazy. Nabízí blok/widget, takže související budete moci snadno umístit do postranního pruhu nebo do patičky. Pro malé weby vhodné.

POZOR: V září 2022 je poslední aktualizace dva roky zpět, takže můžete tento plugin brát jako opuštěný a není vhodné ho používat.

JetPack automaticky na WordPress.com a můžete mít i na vlastním.

Yarpp – Yet Another Related Posts Plugin v základní podobě neumí hledat podle titulků ani textu, ale jde to zapnout (ale musíte přidat index pro tato pole). Umí přidat výsledek na konec článků, ale je velmi málo přizpůsobitelný (například zobrazuje velmi krátký úryvek z titulku).

Monster Insights umí související pouze v Pro verzi, tedy placené. 

Contextual Related Posts v „pouze text“ podobě. I to občas může stačit.

Contextual Related Posts patří mezi dobře hodnocené a tvůrci zdůrazňuje vlastní cache, které šetří čas (práci sQL) při vytváření souvisejících. Ze všech doposud uvedených má asi největší možnosti přizpůsobení (ale bohužel dost kulhá v provedení výstupu, ale můžete stylovat o sto šest) a funguje nejenom jako blog/widget ale i na konci článků. 

Custom Related Posts neumí nic automaticky, předpokládá, že si související ke článku nastavíte ručně. Potřebujete-li přesně toto, tak tady je cesta. 

Inline Related Posts může být zajímavý tím, že související nedává na konec ale doprostřed příspěvků či stránek. 

Další možnosti 

POZNÁMKA: Poté co na web přidáte kterýkoli z výše uvedených pluginů je dobré pár dní sledovat zátěž SQL. Pokud by se ukázala zvýšená či příliš vysoká, budete muset zkusit hledat jiné řešení. Případně zvážit, zda něco jako související vůbec potřebujete.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky