@365tipu

TIP#161: Co je to ten Error 404, 503 a tak podobně? A proč mě s tím vlastně obtěžují?

Chyba 404 a 503 jsou dvě nejčastější „chyby“ se kterými se můžete setkat, pokud se snažíte dostat na nějaký ten obsah na Internetu, tedy lépe řečeno, na obsah v prohlížeči, protože v tomto případě jde o tzv. „HTTP status codes„, tedy „stavové kódy HTTP“. A jsou ve skutečnosti odpovědí webového serveru, že se nepodařilo to, co jste po něm chtěli.

Stavových kódu pomocí kterých odpovídají webové servery je mnohem více, ale drtivou většinu z nich nikdy neuvidíte. 200 OK, 301 Moved Permanently, 304 Not Modified, 307 Temporary Redirect, 302 Found a řada dalších se vám prostě nikdy neukáže, zpracuje je prohlížeč. Jiná situace je u „čtyřistačtyřky“ nebo i druhého zmíněného.

404 NOT FOUND v prohlížeči znamená, že …

… adresa kterou jste žádali neexistuje, webový server vám nemůže dodat pro tuto adresu žádný obsah. Je na tvůrcích webu, aby případné 404 správně využili, tj. nabídli vám náhradní obsah, zapamatovali si, že někdo žádal neexistující věc a  mohli případně zareagovat. Neexistující obsah může znamenat, že to co žádáte tam možná bylo, ale už není – třeba článek co byl smazán. Nebo to taky může znamenat, že máte špatnou adresu. Stačí aby se do ní připletl jeden znak, který tam nemá co dělat.

Vedle 404 se z čtyřkových kódů můžete ještě setkat s 401 Unathorized (to v okamžiku kdy nejste přihlášení a žádaný obsah vyžaduje autorizaci, přihlášení), 403 Forbidden zase může znamenat, že uvedený obsah sice možná existuje, ale vy nemáte právo se k němu dostat.

404 NOT FOUND od Google

404ky jsou dobrý nástroj pro kreativitu, řada serverů místo pouhého suchého „404 NOT FOUND“ nabízí něco podstatně veselejšího. Zkuste si třeba www.google.com/blablabla a uvidíte robůtka. Podobně dopadnete i na českém Seznamu, www.seznam.cz/blablabla ukáže pejska. Někteří tvůrci 404ek se vyřádili nebývale, takže se můžete podívat v 60 Really Cool and Creative Error 404 Pages na hodně zajímavou galerii. Případně ještě dalších 35 kreativních 404 stránek najdete v Error Pages: 35 Creative 404s For Your Inspiration (Edition 2017)

404ky jsou dost často využitelné pro nabídnutí souvisejícího obsahu nebo náhradního obsahu, tedy pokud to umí řešit váš software (publikační/blogovací systém například). Jedna věc je ale důležitá, pokud opravdu něco neexistuje, tak stavový kód skutečně musí být 404. Tak aby to mohly využít (třeba i) vyhledávací roboti.

Jak s 404 pracovat vám prozradí Prověřujte čas od času 404 chyby na webu či blogu

TIP: Pokud jste si jistí, že vámi žádaná adresa existovala, zkuste se podívat do Google, jestli ji ještě náhodou nemá uloženou od doby co ji indexoval. Stačí vzít adresu a zkusit ji v Google vyhledat. Pamatujte si, že na Internetu nic nemusí zůstat věčně, takže váš dobrý přítel může být i to, že si důležité věci ukládáte.

503 Service Unavailable zpravidla potkáte v okamžiku …

…. kdy webový server je přetížený a nestíhá dodávat obsah všem, kdo něco požadují. V tomto případě je dost vhodné nepanikařit a prostě chvíli počkat. Pokud okamžitě po obdržení 503 stisknete Refresh/Reload (F5), tak je dost jisté, že tomu moc nepomůžete.

S pětistovkových kódu je ještě nepříjemný 500 Internal Server Error – může mít podobný důvod jako 503ka, ale také třeba nějakou tu chybu. Zpravidla nemáte také moc možností jak něco takového řešit, problém málokdy bývá na vaší straně.

TIP: Co dělat se špatně načtenou stránkou na webu?

Stejně jako 404ky je možné uživatelům poskytnout poněkud lepší odpověď i v případě pětistovkových chyb. Jeden z příkladů může být to, co se v případě chyby 500 dozvíte od YouTube.

500 Internal Server Error od YouTube

Extrémní případ přetíženého serveru (nebo problému s připojením k serveru) je ten, že nedostanete žádnou chybovou informaci a prostě se dozvíte něco jako Request Timeout. Může to znamenat, že server nefunguje, probíhá údržba, k serveru nevede přes Internet cesta, vypadla místní konektivita či jakákoliv konektivita (Internet, internetové připojení) cestou.

TIP: Nemůžete se dostat (například) na Facebook nebo vám připadá pomalý? Ne Internetu najdete řadu služeb, které vám umožní ověřit, jestli i další lidé mají problémy. Pokud vám řeknou že mají, tak je jasné, že s tím prostě nic nenaděláte. Zkuste třeba www.downrightnow.com, můžete se tam podívat i na historii problémů ja daného webu.  Další možné varianty jsou třeba www.downdetector.com, www.downforeveryoneorjustme.com  nebo www.isitdownrightnow.com

A proč vás s tím vším vlastně obtěžují? No, prostě vám musí říct, že něco nefunguje nebo něco někde není. To je přece jasné, ne? 🙂

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky