@365tipu

TIP#2105: Jak na WordPressu automaticky hlídat nefunkční odkazy?

Čím déle bude fungovat váš web či blog, tím spíše se postupně začnou objevovat nefunkční odkazy – takové na které návštěvník klikne a nedostane co čekal. Může se stát i to, že nebudou funkční vaše vlastní (interní) odkazy, což je ještě nepříjemnější.  404 ky (nefunkční odkazy) se mohou ale objevit i zvenčí, když někdo odkazuje na něco, co už na webu nemáte. Nebo odkazuje chybně

Nefunkční odkazy je vhodné řešit. Ty interní zcela rozhodně napravit. Ty externí, směrem ven, napravovat pokud to dává smysl, je to možné a je to časově smysluplné. U obsahových/zpravodajských webů to dost často smysl nedává. Odkazy jsou součástí “historie” a prostě platily v době vydání článku či zprávy. 

Vnější odkazy co vedou na něco co už nemáte, nebo jsou chybné, se vyplatí řešit pomocí přesměrování na náhradu. 

TIP: Prověřujte čas od času 404 chyby na webu či blogu

Samotný WordPress vám s hlídání nefunkčních odkazů (404 chyb) nijak nepomůže, neumí to. Musíte si tedy pomoci sami. Osobně mám v oblibě následující plugin, ale není to jediné řešení. 

Broken Link Checker odhalí 404 a vy je postupně můžete řešit nebo označit jako „ignorovat“

Broken Link Checker je elegantní řešení pro automatické testování všech odchozích i příchozích odkazů na nefunkčnost (ty příchozí můžete ale řešit i přes Redirection).

Zjistí vám jak odkazy z textů, tak chybějící obrázky a přesměrování. Dost se hodí i po migraci webu, protože tam snadno dojde k ponechání odkazů na starý web. 

Redirection hlídá příchozí 404 a rovnou je umožňuje řešit.

U Broken Link Checker (ale i dalších podobných) pozor na to, že kontrola odchozích odkazů může být ovlivněna hostingem, který omezuje či zakazuje přístup z webu “ven” (zejména do zahraniční). 

Pro hlídání 404 chyb se dá v určitém rozsahu použít například i Google Analytics. Pokud jste si web přidali do Google Search Console (což určitě udělejte), tak i tady je šikovný nástroj. Je ale založený na tom, že Google bude váš web procházet, takže nenajde vše.

Nebo můžete využití nějaký externí nástroj, který projde kompletně váš web a odhalí problémy (neodhalí ale příchody zvenčí) – umí to například AHREFS, ale je nutné si uvědomit, že tyto nástroje vyžadují kompletní “scan” webu a mohou být i zbytečnou zátěží. 

Případně si můžete do počítače použít SEO Spider (Screaming Frog) a použít ten. Obdobná pomůcka je Xenu’s Link Sleuth.

Zkusit můžete například

Některé z nástrojů budou vyžadovat placení

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky