@365tipu

TIP#1399: Jak v prohlížeči vypnout zobrazování obrázků? A k čemu to je dobré?

Potlačení zobrazování obrázků v prohlížeči bylo tématem tipu na ochranu soukromí – Jak se bránit šmírování při čtení e-mailu. Zastavte Superhuman a jemu podobné. Nezobrazovat obrázky není ale pouze nástroj chránící soukromí, ale také možný nástroj jak šetřit čas a (mobilní) data. Nezobrazování obrázků totiž znamená, že se nebudou ani stahovat.

Prakticky každý (desktopový) prohlížeč umí potlačit zobrazování obrázků – vždy se to nachází někde v nastavení nebo je to řešitelné i rozšířeními.

2019-07-17 09_52_48-Nastavení – Obrázky.png

Google ChromeNastavení/Settings -> Rozšířená nastavení -> Nastavení webu -> Obrázky. Tam můžete obrázky zcela vypnout nebo si nastavovat filtr kde je zakazovat či kde je (při vypnutí) povolovat.

Firefox neznámo proč tuto možnost z Nastavení odstranil, takže musíte přes about:config a tam najít  permissions.default.image. Tam je možné použít tři volby – 1 = zobrazovat vše, 2 = nezobrazovat vůbec, 3 = nezobrazovat ty co jsou z jiného než daného webu. Případně můžete zkusit některé z add-onů (Image Block X a další tomu podobné)

Edge nic takového neumožňuje.  Předchůdce, tedy Internet Explorer, to má v Internet Options -> Advanced -> Multimedia -> Show Pictures.

Safari by mělo jít nastavit přes Preferences -> Appearance -> Display images when the page opens

TIP: Co dělat se špatně načtenou stránkou na webu?

V mobilních verzích prohlížečů to zpravidla nenajdete – Chrome to neumí zcela určitě, v mobilním Safari to také není k nalezení. Firefox pro Android to má v Nastavení -> Advanced -> Data Saver -> Show Images (pro iOS to neumí).

Potlačení zobrazování obrázků umožňují i některé blokátory reklamy – většinou ale nikoliv tak že si to prostě zapnete/vypnete, ale přidáním vlastních blokovacích pravidel. uBlock Origin například v kontextovím menu má Blokovat prvek.

TIP: Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu? je jeden ze série tipů věnujících se bezpečí a soukromí na Internetu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky