@365tipu

TIP#1391: Jak se bránit šmírování při čtení e-mailu. Zastavte Superhuman a jemu podobné

Superhuman je poštovní klient, který se právě stal „slavným“ tím, že do e-mailů vkládal sledovací bod a poté umožňoval vidět zda příjemce e-mail otevřel (a také kdy ho otevřel, kolikrát ho otevřel a kde ho otevřel). Tvůrci poněkud zapomněli uživatelům sdělit, že něco takového dělají a také nemysleli na příjemce, vůči kterým je tohle zásadní porušení soukromí. Řeč je o tom případně v Největší e-mailová aplikace je noční můra co se týče soukromí. Řeč je o Superhuman a Superhuman zareagovali na kritiku se sledovacím bodem v e-mailech.

POZOR: Novější podoba tohoto tipu je v Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?

Klasické potvrzení o přečtení je přitom součást e-mailu jako takového (viz Jak funguje potvrzení o přečtení u e-mailů? A proč ho nepoužívat.). Moc ale nefunguje, takže je běžné, že se pro informaci o otevření e-mailu používají právě měřici body a skripty – je to běžná praxe u e-mailů z e-shopů a mailing listů. Umí to služby pro hromadné rozesílání (Mailkit, Mailchimp, atd) a slouží to jako důležitý nástroj pro sledování úspěšnosti.

Měřící bod (či skript) v e-mailu znamená, že pokud příjemce otevře zprávu, tak dojde ke stažení onoho obrázku či aktivaci skriptu – tím je možné poznat, že e-mail byl příjemce zobrazen/otevřen (nikoliv že byl přečten, to řešení nemá) a pomocí IP adresy je možné určit i případnou základní (často nepřesnou) geolokaci.

Pokud nechcete aby vás v e-mailech takto „šmírovali“ tak je možné to v základní podobě řešit zákazem stahování obrázků – to jde často udělat někde v nastavení e-mailového klienta – můžete to udělat v Nastavení webového Gmailu (Nastavení/Settings -> Obecné/General -> Zeptat se před zobrazením externích obrázků/Ask Before Displaying External Images) a možná to najdete i v nastavení některých mobilních aplikací.

2019-07-07 11_35_45-Window.png
Vypnutí stahování obrázků v Gmailu/G-Suite

Pokud používáte nějaký webový e-mail co neumí blokovat stahování obrázků, tak je možné blokovat na úrovni celého prohlížeče (také hledejte v Nastavení) nebo můžete zkusit nějaké rozšíření pro prohlížeč co to dělá (Ugly Email pro Firefox/Chrome a Gmail, PixelBlock pro Chrome a Gmail).

TIP: Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky