@365tipu

TIP#1430: Mám vypínat router při odjezdu na dovolenou? Mám ho vypínat přes noc?

Vypínáte doma spotřebiče, když odjíždíte na dovolenou? Odpojujete je ze zásuvek? V minulosti to bývalo dost časté a nemusí to být až tak špatný nápad (ušetří to elektřinu, sníží to riziko požáru, samozřejmě). Jak je to ale s routerem co připojuje vaši domácnost do Internetu? Je důvod ho vypínat? Je důvod ho nevypínat?

Nevypínat router je potřeba,  pokud máte něco jako chytré topení, které potřebuje připojení k Internetu (třeba Netatmo popsané v Jak na chytré vytápění či bezpečnostní kameru). Vypnutí routeru je stejné jako situace popsaná v Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi? a je tedy potřeba zvážit (a ideálně si i otestovat) co všechno se vypnutí routeru a ztrátou připojení do Internetu stane, co přestane fungovat.

Časté vypínání (a to je důležité dodat) navíc škodí, každé elektronice – vypnutí a následné zapnutí je „šok“.

Vypínat router přes noc

… je dost zbytečná věc. Zbytečně tak můžete mobilní telefony přinutit k využití mobilních dat. Žádná zásadní úspora se konat nebude – elektřiny moc nespotřebovává  a pokud vás iritují světélka, tak to řešte umístěním routeru nebo zakrytím (některé umožňují v noci vypnout všechna světélka, stačí určit v nastavení routeru). Pokud snad nějak hlučí, tak je čas přemýšlet o vyčištění, opravě či výměně routeru.

Pokud se obáváte nějaké té (neexistující) radiace (je to elektromagnetické, nikoliv radiační) tak je opět lepší to řešit umístěním jinam, než kde spíte (tady i viz TIP: Měli byste si koupit nějakou „ochranu“ proti Wi-Fi záření?) – každopádně vypnutí routeru na celou noc vám zajistí méně elektromagnetického smogu – háček je v tom, že musíte těch věcí vypnout podstatně víc. Nejen mobily, ale musíte přesvědčit sousedy a domy v okolí pro totéž a stejně budete vystavení působení televizního/rozhlasového vysílání a mobilním sítím. V porovnání s tím je klasický router v zásadě neškodný.

TIP: Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů 

Vypínat při odjezdu na dovolenou

… je také možná dost zbytečné, ale už to může mít trochu smyslu. Přeci jenom je to delší doba, je to zařízení připojené do zásuvky, je zde mírné riziko požáru – vy nebudete týden či déle doma. A čím déle budete pryč, tím více je důvodů doma vypnout a odpojit vše co je vhodné odpojit. U kabelového či VDSL routeru je pak vhodné ho nejenom vypnout, ale i odpojit od připojení na kabel/telefonní linku a ze 240 V zásuvky – důvod je  ochrana proti zasažení bleskem.

Po návratu samozřejmě nezapomeňte co všechno jste odpojili a vypínali zase vrátit zpět. Možná jste i zavřeli plyn a vodu.

TIP:  Pokračovat můžete do Je nechávání zapnuté WiFi nebezpečné? (Wi-Fi mýty). Řeší zda nechávat aktivní Wi-Fi na mobilních zařízeních. A najdete tam i další odkazy na seriál o Wi-Fi mýtech

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky