TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala nečekejte – nenahrají se ani poté, co Roombu znovu připojíte.

To co se stane, když vypadne WiFi (a tím i když vypadne domácí/firemní Internetové připojení) si je nejlepší vyzkoušet – prostě si to nasimulujte a sledujte, jak se s tím konkrétní zařízení vyrovnají.

TIP: Internet DSL nefunguje? Co s tím?

U některých zařízení může výpadek připojení a následná nefunkčnost být problematické – bezpečnostní kamera co se z výpadku připojení nevzpamatuje je zcela určitě zralá na výměnu (a také je dobré v ní mít dostatek paměti pro záznam i bez připojení). Chytré žárovky a spínače totéž, po obnovení WiFi by měly fungovat. Stejně jako by neměly být závislé na cloudu – tedy funkčním připojení k Internetu (měly by fungovat v domácí WiFi bez dostupného Internetu).

Bezpečnostní systémy tohle většinou řeší tak, že mají buď plně vlastní nebo záložní připojení – nejčastěji SIM kartu s datovým připojením. Logické, protože u něčeho takového by výpadek WiFi či domácího Internetu byl dost zásadní problém.

TIP: Zálohovat připojení k Internetu je ostatně možné u některých routerů také – VDSL routery existují ve variantě s SIM kartou pro záložní připojení při výpadku klasického připojení.

Výpadek připojení k Internetu bude pochopitelně znamenat, že se na domácí zařízení nedostanete zvenčí  – nemělo by (jak už bylo zmíněno výše) to znamenat, že nepůjdou ovládat, když jste na místní WiFi doma (či ve firmě).

POZNÁMKA: Ano, pokud si celou domácnost postavíte na chytrých vypínačích a žárovkách ovládaných (například) Alexou, tak je dost jisté, že výpadek Internetu/WiFi bude znamenat, že nic nezapnete. Co navíc, po napravení výpadku není jisté, že se Alexa probere, připojí a vše bude funkční. Může vyžadovat restart (vypnout a zapnout). Je fér dodat, že tohle není jenom problém Alexy

Ještě hůře to ale může dopadnou když vypadne proud, o tom ale viz Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP: Všechno o Amazon Echo a Alexa a Jak na Google Home? je plné užitečných tipů týkajících se těchto dvou chytrých asistentů.

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.