TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od Apple. Pokud vypadne WiFi a Internet, tak už asi tušíte jak dopadne vaše chytrá domácnost – a snad jste si to také ověřili.

Jenže, je tu ještě horší situace. Přestane jít proud – v celém vašem domě, celém bytě, možná celém městě. Což nejenom přinese nefunkční WiFi (přestanou jít routery), nefunkční připojení k Internetu (přestane jít router co vás připojuje) ale přestanou nejspíš jít všechny ty chytré věci – zásuvky, žárovky, termostaty, zámky. Některé z nich budou možná mít vlastní baterii (třeba takové hlavice na topení by mohly), ale nebývá to časté.

Po celou dobu výpadku proudu je tak dost jisté, že si ani neškrtnete. Pokud navíc ona určitá zařízení nemají manuální ovládání (třeba takový chytrý zámek bude problém), tak to nemusíte dopadnou až tak vesele.

Problém ale může nastat i v okamžiku, kdy proud zapnou – některá ze zařízení třeba nenaběhnou, nebo naběhnou špatné. Případně se jim nepodaří připojit k WiFi či Internetu. Může nakonec dojít i k poškození – výpadky proudu občas elektronika nemusí přežít.

Co s tím vším? Jak už bylo řešeno u výpadků Wi-Fi/Internetu, měli byste si všechno tohle vyzkoušet. Prostě jednoho víkendového dne udělejte test. Vypněte hlavní jistič a rázem navodíte totéž, jako když náhle přestane jít proud. Pak si projděte dům či byt a hledejte, kde je nějaký větší problém. Po prozkoumání opět hlavní jistič nahoďte a sledujte, jak všechno nabíhá a znovu ověřte veškerou funkčnost.

TIP: Ve stejně době kdy vznikl tento tip zkoumám termohlavice a termostat od Netatmo. Tam je výpadek proudu řešen tím, že hlavice mají baterie, termostat ostatně taky – výpadek ale postihne relay, komunikační stanici. To by ale vadit nemělo, hlavice a termostat pojedou podle toho co mají nastavené. Kotel co máte doma vám ale stejně nejspíš přestane topit.

Pokud najdete problematické věci, musíte najít řešení. Především ona chytrá zařízení musí bezproblémově přežít výpadek. Pak musí být nahraditelná manuálně v okamžiku, kdy nejsou napájena. Něco můžete teoreticky řešit pomocí UPS (náhradní zdroj co vydrží minuty až desítky minut napájet vybraná zařízení), ale to se spíše hodí pro korektní vypnutí věcí místo náhlého vypnutí výpadkem (podrobněji viz Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí?)

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.