@365tipu

TIP#1385: Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí?

UPS, zkratka z Uninterruptable power supply (někdy source), je označení pro záložní zdroj (v překladu zdroje nepřerušovaného napájení). Takový zdroj, který dokáže po určitou (omezenou) dobu napájet vaše zařízení (nemusí to nutně být jenom počítač) v okamžiku výpadku klasického 240 V napájení.

V nejrozšířenější podobě je to krabice zapojená mezi 240 V zásuvku a zařízení, které mají napájet – uvnitř se skrývají akumulátory, které v okamžiku výpadku elektřiny začnou poskytovat napájení pro vše co je k UPS připojené. Přepnutí je okamžité, takové aby výpadek nezpůsobil havárii připojených zařízení – ty vlastně ani nepoznají, že vypadla elektřina a napájení je z náhradního zdroje.

bu650e-fr_ups_d.jpg

TIP: Příklad v podobě CyberPower BU650E-FR je velmi levná varianta s 600 VA/360 W hodící se do domácnosti či kanceláře – tři zařízení a při 120 W zátěži vydrží až 18 minut. Při plné 360 W zátěži tedy zhruba šest minut. Při ještě menším odběru pak delší dobu.

Málokdy je možné z UPS napájet další náročnější zařízení po dobu delší než několik minut (či nižších desítek minut). Nepočítá se s tím, že by UPS měla zajistit dlouhodobou náhradu za klasické napájení z elektrické sítě. Má vlastně zajistit jen to, že se podaří připojená zařízení korektně a bez poškození vypnout. Případně mezitím zapnout náhradní zdroj elektrické energie (nejčastěji naftové generátory či jiné podobné systémy schopné dlouhodobého provozu).  

UPS může pomoci i tam, kde dochází ke krátkodobým výpadkům či silnějšímu kolísání, které by znamenalo restart počítače či jiných zařízení. UPS umí ošetřit i špičky v napájení, některé z nich i problematická šum či kolísání frekvencí.

TIP: Uninterruptible power supply je hodně detailní vysvětlení řady dalších věcí.  Pro představu jak UPS vypadají i kolik stojí můžete zkusit Záložní zdroje UPS na Alza.cz.

Najdete tam například APC Back-UPS BX 1400 s podstatně silnějšími parametry – 1400 VA/700 W vám u klasického 200 W počítače zajistí 24 minut chodu.  Velká je ale ještě pořád natolik, že si ji můžete dát na stůl či vedle stolu.

Pokud si UPS budete potřebovat, je důležité vědět co budete připojovat, zejména konkrétně jaký odběr to bude mít – pro jeden počítač a k němu připojený monitor vám bude stačit nějaká základní UPS (200VA) ale pro více počítačů či server bude potřeba většího výkonu. Čím výkonnější, tím dražší a také těžší. Kapacita a odběr také ovlivní jak dlouho vydrží baterie napájet při výpadku. UPS mohou v klasické podobě umístitelné kamkoliv v místnosti či v podobě modulů do skříní (rack) v datových centrech či dokonce být velké jako skříň.

Každá UPS umí s připojeným počítačem komunikovat aby dokázala informovat o tom, že došlo k výpadku napájení a připojené systémy se mohly bezpečně vypnout. Komunikace může probíhat přes USB nebo přes TCP/IP síť (tu je ale potřeba mít také zálohovanou skrz UPS) nebo přes mobilní datové sítě. V takových případech je například možné i získávat informace o výpadku na dálku.

TIP: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu? je čtení, které dost hodně souvisí s UPS.

Má smysl si jen tak (domů) pořizovat UPS?

Pokud nemáte doma problémy s výpadky či kvalitou elektřiny, tak UPS není něco co byste měli zásadně zvažovat. Při výpadku či problémech vám ale může zachránit rozdělanou práci na klasickém počítači. Pracujete-li na notebooku, tak ten podobné věci snadno ustojí.

Něco jiného je pokud provozujete nějaký server, počítač na kterém se zpracovávají data, běží nějaké úlohy. Není-li umístěný v datovém centru (tam si tohle řeší přímo jako součást služeb), je UPS hodně vhodný doplněk.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky