@365tipu

TIP#952: Jak (ve Windows 10) zjistit rychlost WiFi síťového připojení? Jak zjistit rychlost LAN?

Jeden takový malý užitečný trik – spusťte si příkazovou řádku a tam použijte „netsh wlan show interfaces“ – pokud máte aktivní WiFi připojení, tak se objeví přehled parametrů. Mezi nimi bude i Receive rate (Mbps) Transmit rate (Mbps) – tedy rychlost příjmu (receive) a odesílání (transmit).

2017-12-03 19_52_22-Greenshot.png

K čemuž je nutné dodat, že jde o maximální rychlost, kterou je dané WiFi připojení schopné dosáhnout. Bude se odvíjet od druhu WiFi sítě (viz Co je to WiFi? A co znamenají všechna ta 802.něco?, ale také od toho jak silný je signál. Skutečná rychlost bude nižší a může se v čase výrazně měnit.

TIP: V Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet? je řeč o cestách, jak ověřit rychlost vašeho přípojení k Internetu. Není to testování rychlosti vašeho WiFi připojení, protože někde za vaší WiFi může být ještě pomalejší připojení k Internetu. Pokročilejší je tip Jak si hlídat rychlost internetového připojení? A proč to dělat?

Zjištění reálné rychlosti WiFi/LAN

Pokud budete chtít zjistit rychlost přímo WiFi (ale i pevné, LAN) sítě, tak to bude trochu složitější, ale můžete zkusit LAN Speed Test (Windows, Mac OS, není nutné instalovat a nestahujte si „shareware“ verzi co vyžaduje instalaci) a využít nějakého sdíleného prostředku na vaší sítí – jen si dejte pozor, aby nebyl pomalejší, než je síť.

Totéž můžete zkusit i „ručně“ tak, že budete kopírovat hodně velký soubor a měřit za jak dlouho se přenese (tady může pomoci Jak ve Windows i Linuxu vytvořit testovací soubor potřebné velikosti?).

TIP: Jak ve Windows zjistit co mi zatěžuje Internet (připojení k sítí)

2017-12-03 20_21_05-Greenshot.pngNejjednodušší z samostatných programů je například LANBench (Windows, není nutno instalovat) – ten ale budete muset spustit na dvou počítačích a výhodou bude to, že bude měřit rychlost přenosů mezi nimi – nebude zde tedy žádné ovlivnění rychlosti sdíleného prostředku.

Další možnosti – NetIO-GUI, AIDA 32 (starý AIDA, nová je AIDA 64), PerformanceTest či NetStress – fungují na stejném principu jako předchozí, tedy test potřebuje dva počítače, mezi kterými se přímo přenášejí síťové pakety (TCP, UDP).

Rychlost Wi-Fi budete potřebovat vědět pokud chcete přenášet data, zálohovat, no prostě ji reálné využívat. Vice v Jak rychle přenesu 100 GB přes .. USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, Wi-Fi, Internet?

TIP: Zdejší ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje stovky tipů a triků pro (nejenom) Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky