@365tipu

TIP#424: Jak ve Windows i Linuxu vytvořit testovací soubor potřebné velikosti?

Řekněme, že chcete otestovat rychlost sítě, USB klíčenky či pevného disku a potřebujete k tomu nějaký velký soubor. A žádný takový velký soubor, co má třeba 10 GB nemáte k dispozici. A ani moc nevíte, jak ho vytvořit.

Ve Windows, použijte fsutil příkaz, který se spouští z příkazového řádku.

fsutil file createnew jméno_souboru  délka_v_bajtech

Jednoduché, jediné co budete potřebovat je si spočítat kolik bajtů by ten váš 10 GB velký soubor měl mít (bude to 10737418240, ale to určitě dokážete spočítat sami).

Pokud nechcete používat fsutil (nebo spíše nemůžete, protože třeba ve vašich Windows není), tak je tu Dummy File Creator. Byť je to staré, tak je dost pravděpodobné, že to bude stále stejně dobře sloužit.

Případně je tu ještě Disk tools toolkit, kde najdete ještě řadu dalších užitečných věcí. Třeba vytváření velkého množství souborů, tedy ne jenom jednoho.

Pokud máte v oblibě věci od Sysinternals, tak i ti mají užitečný program jménem Contig.  Máte-li nedůvěru k náhodnému software/shareware/freeware (obě předchozí), tak tady je dost jisté, že nic podivného se uvnitř skrývat nebude.Vytvoření souboru určité délky je jedna z funkčností tohoto software.

V Linuxu to je také jednoduché, stačí použít například fallocate (používá se jako fallocate -l velikost název), ale pozor, má omezení na určité druhy souborových systémů.

Další varianta je truncate (používá se jako truncate -s velikost název), ale je dobré vědět, že nedochází k fyzickému vytvoření souboru na disku .

A protože je řeč o Unixu/Linuxu tak je tu ještě řada další možností, napříkald:

  • xfs_mkfile velikost jméno
  • mkfile velikost jméno.
  • dd if=/dev/zero of=jméno bs=0 count=1 seek=velikost (a /dev/zero můžete třeba nahradit i /dev/random).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky