@365tipu

Co je to Precison Touchpad (u počítačů s Windows)? A jakou to hraje roli?

Možná jste se s tím setkali u notebooků. Touchpad co notebook (laptop) měl nebyl zrovna přívětivý. Špatně reagoval, zlobil při klikání a vůbec jste s ním zápasili. Popravdě, tohle je dlouholetý problém, zejména u levnějšího hardware. A nejlépe je řešitelný tím, že si prostě pořídíte malou bezdrátovou myš – s vlastním vysílačem nebo přímo Bluetooth.

Je ale dobré vědět, že Microsoft na tohle dlouhodobě myslí (ať to zní jakkoliv ironicky) a nově přišel s tím, že někdy po Windows 10 Creators Update by měl mezi požadavky na výrobce počítačů s Windows to, že budou mít Precision Touchpad. Ten, který některé notebooky/laptopy mají už nyní. A ten, který by mohl trochu zlepšit výše popsanou situaci. Byť garance v tom není, stejně jako non-precision touchpad nemusí nutně být horší.

Precision Touchpad se totiž ve skutečnosti jako specifikace objevil už v době Windows 8.1 – Microsoft novou specifikaci, poněkud náročnější a jasnější, vytvořil společně se společnosti Synaptics. Jde navíc o řešení, kde se touchpad netváří jako USB či PS/2 myš – což většina touchpadů v minulosti dělala. Většinu práce přenechává na Windows, což vede k další podstatné změně – není potřeba specifický ovladač od výrobce vašeho hardware.

2018-02-24 13_16_55-Nastavení

Právě existence specifických ovladačů pro non-precision touchpady znamená, že pokud máte starší zařízení nebo prostě váš výrobce je poněkud nezodpovědný, tak se můžete příliš snadno setkat s problémy spojenými s touchpadem A také to, že řada věcí, které Windows 10 umí, váš touchpad vůbec nemusí umět (například dotyk čtyřmi prsty, který se objevil ve Windows 10 Anniversary Update). V zásadě na non-precision touchpadech nebude dobře fungovat ani to co přivede Windows 10 Creators Update, tedy možnost definovat vlastní gesta.

Precision Touchpad mimochodem můžete také konfigurovat přímo z odpovídajícího Nastavení pro Zařízení, nebude potřebovat řádný konfigurační/nastavovací software od výrobce. Což jak víme, je taky jedna z těch pekelných věcí, když se vám v počítači zabydlují další a další programy pro touchpady, klávesnice či myš.

To zda váš počítač má Precisiou Touchpad poznáte právě v onom nastavený pro myš a touchpad,. Bude tam totiž napsáno „Your PC has a precision touchpad“.

TIP: V Zápasíte na touchpadu s náhodnou změnou zvětšení/zmenšení písma v prohlížeči? Nastavte si vše podle vlastní potřeby zjistíte, že mít právě tenhle lepší Touchpad se docela vyplatí

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky