@365tipu

TIP#1515: Na kolik vyjdou online služby? Cloud, filmy, hudba a další.

Žijeme v době kdy se tak nějak počítá s tím, že budete měsíčně platit za využívání řady různorodých online služeb. Hodně věcí můžete mít zadarmo, ale v pokročilejší podobě je potřeba začít platit. Některé věcí mít ani zadarmo nemůžete (typicky přístup k filmům) a ve všech případech jde o předplatné kdy se měsíčně platí nějaké „nízké“ částky. Takové co se ale po sečtení stanou celkově částkou poněkud vyšší. Na kolik to tedy nakonec všechno vyjde?

Filmy, seriály a televize

S filmy a seriály je to v roce 2020 docela snadné – buď je můžete klasicky pirátit (stahovat přes torrenty, viz Kde stahovat filmy?) nebo si začnete platit některou ze služeb s filmy. Ať už je to klasika Netflix či HBO nebo novější věcí jako Apple TV+ či Disney+ (ten v Česku prozatím není, velká škoda). Televize (televizní vysílání) je nakonec také možné řešit hodně online – část je přístupná zdarma na webech televizních stanic, pokud chcete kompletní nabídku tak jsou tu věcí jako je O2 TV a řada dalších služeb „internetových televizí“ od dalších operátorů i jiných firem.

Pro lepší pochopení je vhodné si udělat malý přehled aktuálních měsíčních cen (hlavně  v USD, ale některé mají i české ceny). Následující tabulka se mimochodem poprvé objevila na Lupě v mém článku Přístup k filmům a seriálům se začíná komplikovat. A také zdražovat. Ten si případně také přečtěte, je v něm dobře popsané porcování tv/seriálového trhu.

Služba Cena Cena Kč Zdarma?
Netflix 9 USD, 13 ZSD (nejpraktičtější varianta) nebo 16 USD 199 / 259 / 319 Ne
Apple TV+ 5 USD 139 Ne
Disney+ 7 USD v ČR zatím není Ne
HBO Go (chystané HBO MAX) 15 USD 159 za HBO GO Ne
Amazon Prime Video 9 USD Ne
Hulu 6 USD až 12 USD Ne
Showtime 11 USD Ne
Starz (pouze USA a Puerto Rico) 9 USD Ne
CBS All Access 6 USD Ne
DC Universe (pouze USA) 8 USD Ne

TIP: Jak si opatřit HBO GO (a HBO vůbec) a jak se na tamní filmy a seriály dá dívat?

Pokud vezmeme v úvahu výše uvedené ceny, tak praktická kombinace (Netflix, Apple, Disney a HBO) pro nejbližší období vychází na 13+5+7+15 USD (celkem tedy 40 USD) tj. v českých podmínkách do 1000 Kč. Tedy cenu převyšující cenu kompletní O2 TV (co už zahrnuje kompletní HBO včetně HBO GO) – v podobě O2 TV Zlaté za 749 Kč respektive spíše 849 Kč měsíčně (rodinné sledování). Nakonec podobnou cenu má i internetová televize od T-Mobile.

CO MÁM: Apple TV+ (protože ho dávali zdarma ke koupenému iPhone) a O2 TV s HBO GO.

Cloudové úložiště a s tím související věci

K všemu výše uvedenému je potřeba ještě dodat další podstatnou věc. Na peněženky spotřebitelů totiž neútočí jen TV a seriály – dnes je už dost běžné (a místy nutné) si platit nějaké to cloudové úložiště (mít iPhone/iPad s 5 GB iCloudu je dnes prakticky nemožné).

Cloudových služeb je přitom opravdu hodně (viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další), takže pro následující tabulku zůstaneme jen u těch nejrozšířenějších.

Varianty Cena Cena Kč Zdarma
iCloud (50 / 200 GB pro rodinu je rozumná volba / 2 TB) 1 USD / 3 USD / 10 USD 25 / 79 / 249 5 GB
Google Drive/One (100 GB / 200 GB / 2 TB) 2 USD  / 3 USD / 10 USD 60 / 80 / 300 15 GB
Dropbox (2 TB/3 TB) 12 USD / 20 USD 2 GB
G-Suite (30 GB / 1 TB) 6 USD / 12 USD
One Drive (100 GB / 200 GB / 1 TB ) 2 USD / 4 USD / 7 USD 50 5 GB
Office 365 (1 učet / domácnost , 1 TB disk na uživatele, 6 TB rodina) 7 USD / 10 USD 189 / 269

Tady je volba poměrně jasně dána tím na jaké platformě fungujete (potřebujete fungovat) – tu hlavní si totiž zpravidla budete chtít zaplatit nebo muset zaplatit (typicky pokud si pořídíte iPhone/iPad tak si můžete pořídit menší variantu iCloudu, ale jakmile máte doma víc zařízení, tak už to chce alespoň onu výše uvedenou 200GB).

Hodně dobré je uvažovat o pořízení alespoň 1 TB a tam je Apple, Google i Microsoft cenově nejvýhodnější.

Google/G-Suite a Office 365 jsou význačné tím, že nabízí kancelářské software a čistě prakticky vypadá Office 365 pro domácnost jako hodně zajímavá volba (poměr cena a výkon). Čistě prakticky si pořizovat samostatné One Drive moc smysl nemá. Dropbox rok od roku začíná vypadat jako ta nejméně zajímavá volba.

CO MÁM: G-Suite a tím pádem Google Drive a 200 GB rodinný iCloud. V neplacené podobě Dropbox i One Drive.

Hudba, bez té to prostě nepůjde

Hudebních možností je také už poměrně hodně, chcete-li prozkoumat další tak v Jak mít legálně hudbu. Spotify, Apple Music, Tidal, Google Play a ti další. Stále můžete pirátit, tedy stahovat hudbu v podobě MP4 souborů. Popravdě je to ale dnes ta nejméně praktická varianta.

Služba Cena Cena Kč Zdarma?
Spotify (1 účet / rodina) 6 USD / 9 USD Ano
Apple Music (1 účet / rodina) 10 USD / 15 USD 149 / 229 Ne
Google Play Music (1 učet / rodina) 10 USD / 15 USD 149 / 224 Ne
Amazon Music (1 účet / rodina) 10 USD / 15 USD Ano (ne v ČR)
YouTube Music Premium 10 USD 149 / 229 Ne
Deezer (1 účet / rodina) 7 USD / 11 USD 165 / 249 Ano
Tidal (1 účet / rodina) 149 / 224 Ne

Tady je to také dost ovlivněné tím jakou máte mobilní platformu (a případně i jaké chytré reproduktory), byť můžete jít do univerzálnějšího řešení v podobě Spotify (které také vypadá nejlépe v poměru cena/výkon). Druhé v pořadí nejspíš Apple Music. Výše uvedené předpokládá, že nekupujete jednotlivé sklady, protože i to je možné.

V Česku jsme tady navíc (stejně jako u filmů a seriálů) omezení v dostupnosti – nemůžeme mít věci jako Pandora, ale i tady se situace zlepšuje. Dobře vypadá posledně uvedený Deezer.

TIP: Jak poznat hudbu/písničky? V rádiu, televizi ale třeba ve videu na YouTube?

Jedna velká výhoda v téhle kategorii je to, že můžete mít Spotify zadara. Pokud vám nevadí, že se to chová trochu jako rádio a ruší reklamami (a nechcete si tu hudbu brát offline).

Pokud chcete hudbu mít pro více lidí v rodině, tak rozhodně brát rodinné tarify. Jinak při pohledu na tabulku výše snadno zjistíte, že se ceny moc neliší. A všichni mají různé zkušební verze zdarma – tříměsíční a občas jednoměsíční. Někteří mají i studentské tarify, kde se dá dostat na polovinu ceny za jeden účet.

CO MÁM: Rodinné Apple Music a neplacené Spotify (to má každý člen rodiny)

TIP: Pro další zdroje hudby mrkněte do Kde zdarma stahovat hudbu? Legálně stahovat.

Kolik to tedy bude vlastně stát tak nějak celkem?

Špatně se to celé sčítá, ale pokud budete chtít filmy, seriály, hudby i úložiště tak se dostanete zhruba na kombinaci 40 USD za filmy/seriály, 10 USD za hudbu a do 15 USD za úložiště. Tj celkem 65 USD měsíčně, někde okolo 1 500 Kč.

V nákladech bychom mohli ještě pokračovat k zajištění internetového připojení a mobilních datových (hlasových) služeb. Bez toho by ostatně nic z ostatních fungovat nemohlo.

TIP: K čemu je dobré Apple Family Sharing (Rodinné sdílení)?

POZNÁMKA: Všechny ceny zaokrouhlené nahoru. A může tam být někde něco špatné. Stejně jako se může kdykoliv cokoliv změnit. Pokud vás napadá něco co by bylo dobré dodat, pošlete.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky