@365tipu

TIP#1562: K čemu je dobré Apple Family Sharing (Rodinné sdílení)?

Máte-li v rodině více věcí od Apple, tak je dost vhodné přemýšlet nad využitím funkcí rodinného sdílení (Family Sharing). Některé věci to usnadní, některé věci to zlevní (Apple Music i iCloud v rodinné podobě vyjdou levněji než jednotlivě) a pokud máte menší děti, tak je to dobrá cesta jak hlídat co mohou/nemohou dělat na mobilních telefonech. Je nutné aby každý člen rodiny měl vlastní Apple ID, což je zároveň dost zásadní výhoda – nebudete sdílet účty, všechny můžete dobře chránit pomoci dvoufaktorového ověření.

20200301_091853000_iOS.png

Základem rodinného sdílení je, že jeden dospělý (organizátor rodiny) vytvoří skupinu, nastaví jaké služby (App Store, hudba, filmy, TV, knihy, iCloud, atd) se budou v rámci rodiny sdílet a poté přidá další členy rodiny. Hodně výhodné je to, že předplatné (Apple Music, Apple Arcade, News+, TV+ iCloud) a placení (App Store za aplikace) jde z jednoho platebního zdroje (platební karty) a jakékoliv čerpání může být nastaveno tak, že ho organizátor musí schválit (velmi výhodné u dětí).

Pro děti umožňuje rodinné sdílení vytvářet dětské účty (nezletilé účty) a pomocí Screen time omezovat čas u obrazovky a povolovat stahování (nejenom nakupování) aplikací a i užívání jednotlivých aplikací.  Pozor na to, že „vzdálená“ kontrola a nastavování Screen Time je možná opravdu jenom pokud účet vašeho dítěte nastavíte jako dětský – hodí se to pro děti mladší 13 let (a je to také jediná legální možnost jak mohou mít Apple ID při uvedení jejich reálného data narození).

TIP: K Screen Time je velmi vhodné čtení v Jak obcházet rodičovskou kontrolu od Apple. Nespoléhejte se na Screen Time

Užitečné je vyhledávání zařízení i členů rodiny – přes Najdi můj iPhone se prostě můžete podívat kde máte dítě, ženu či muže. Pochopitelně je nutné to odsouhlasit a tuhle funkčnost můžete používat i s lidmi, kteří členy rodiny nejsou.

20200301_092515000_iOS.png

Všechny nákupy filmů, seriálů, alb, skladeb, knih i aplikací jsou v rámci rodinného sdílení dostupné všem členům rodiny – není tedy (například) nutné aplikaci kupovat vícekrát (některé aplikace to ale neumožní). V App Store, iTunes, Apple Books a dalších se jde podívat na konkrétní nákupy jednotlivých členů rodiny a můžete si je stáhnout do telefonu/tabletu. To co nechcete ukazovat ostatním můžete skrýt (případně lze kompletně vypnout sdílení nákupů).

Pro děti je možné zapnout schvalování nákupů – takže si budou moci vybrat co si chtějí pořídit, ale organizátor to musí schválit (funguje to pro placení i zdarma dostupné položky, ale netýká se to obsahu od ostatních členů rodiny).

TIP: Na kolik vyjdou online služby? Cloud, filmy, hudba a další.

Vše funguje na iPhone, iPadu, iPodech a MAC počítačích (Apple uvádí, že to funguje i s iCloud pod Windows, ale tam nic nečekejte a tuhle věc si do Windows zbytečně neinstalujte).

20200301_092235000_iOS.png

Hodně užitečné je sdílení zakoupeného prostoru na iCloudu – do 200 GB se celkem rozumně vejdou tři lidé a cena je příznivá. Nic nebrání tomu aby kdokoliv z členů měl navíc vlastní tarif.

Výhodné jsou i rodinná předplatná dalších služeb (bylo zmíněno výše) – Apple Music, Apple Arcade, Apple News+ a Apple TV+. Pozor na to, že členy rodiny musíte k těmto službám pozvat – přístup nebudou mít automaticky. V Apple Music má každý svoji knihovnu a kompletní přístup ke všemu v nabídce služby, podobně je tomu u ostatních služeb.

Od prosince 2020 je rodinné sdílení u Apple nově rozšířeno na nákupy v aplikacích a předplatné. Aktivaci najdete v Nastavení -> účet -> Předplatné/Subscriptions. Možné zapnout/vypnout sdílení předplatných.

Nastavení rodinného sdílení najdete v Nastavení -> vaše jméno -> Nastavit rodinné sdílení (v MAC počítači je to v Apple -> Předvolby systému -> Rodinné sdílení případně na starších v iCloud).

Mimo výše uvedeného funguje ještě sdílení obsahu v rámci rodiny – sdílená alba, rodinný kalendář, rodinné připomínky – funkčnost lze vypnout. Od sdíleného alba toho ale moc neočekávejte.

Vše výše popsané funguje pro maximálně šest členů rodiny ale bez omezení na počet zařízení. Do rodiny můžete přidat i kohokoliv kdo reálně není vaše rodina.

Pozor na to, že nelze do rodiny spojit lidi s Apple ID z různých zemí.

TIP: Další tipy a triky pro iPhone, iPad, Apple Watch a Apple vůbec najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky