@365tipu

TIP#707: Jaké aplikace od Google si přidat do telefonu s Androidem od jiného výrobce?

Možná jste si pořídili nový telefon založený na Androidu od Google. Možná je to Samsung, možná je to něco více „exotičtějšího“ jako třeba Xiaomi. Pokud to není čistý Android od Google, tak je více než jisté, že ve vašem telefonu je spousta věcí, které je možná o hodně lepší nahradit za přirozené aplikace přímo pocházející od Google. Případně tam vůbec některé aplikace od Google nejsou.

Dobrá zpráva je, že skoro všechno od Google pro Android je možné stáhnout z Google Play. Před lety došlo k důslednému oddělení aplikací a operačního systému, takže pokud chcete klávesnici od Google místo té od čert ví koho, můžete ji mít. Stejně jako Kalendář, Gmail, Zprávy i řadu dalších věcí. V některých případech je více než dobré si stáhnout originál, někde možná budete mít v oblibě alternativu, to už je na vás.

2017-01-24 07_34_01-Google Inc. - Android Apps on Google Play.png

Návrat k originálním aplikacím od Google

Google Play Services a hlavně Google Play budete potřebovat tam, kde v telefonu není ona tolik potřebná Google Play služba (umožnující opatřovat instalace právě z tohoto obchodu. V některých případech ale nebude stačit tahle jednoduchá cesta. Google Play Store jako takové se zpravidla dá opatřit jen stažením APK a instalaci přímo (stáhnutí z apkmirror.com, viz předchozí odkaz, by mělo být bez rizika). Nezapomeňte, na instalaci přímo je potřeba v Nastavení povolit instalaci z jiných zdrojů (po dokončení instalace je dobré tuhle volbu vrátit zpět do původní podoby).

Google Now Launcher (Samsung má například TouchWiz Launcher, podobně jako třeba MIUI přichází s vlastním řešením na telefonech do Xiaomi) můžete použít jako náhradu prostředí s ikonkami a všemi obvyklými vychytávkami. Získáte tak v zásadě vzhled a funkčnost Androidu, tak jak je k dispozici v telefonech přímo od Google. Dobré je, že s tímhle získáte i Google Now, tedy onu asistenční obrazovku a funkčnost (byť i to už by dnes mělo být součástí běžně prodávaných telefonů od jiného výrobce). Pokud se vám nebude líbit, tak můžete kdykoliv jít zpět k původnímu. Nebo si stáhnout nějaký zcela jiný launcher (spouštěč).  Kdybyste toužili po launcheru z Google Pixel, tak ten najdete jako Pixel Launcher.

Google je taková podivná věc, je to něco mezi asistentem, nástrojem pro vyhledávání a dalšími věcmi. Tohle vám může přinést ono „OK Google“.

Phone (Google Dialer) od Google je pro přístup ke kontaktům pro telefonování, tedy vytáčení čísel i přijímání hovorů. Můžete ho mít, pokud se nepletu, ale jenom pokud máte alespoň šestkovou verzi Androidu. Starší verzi (od 4.4 díle) si ale můžete stáhnout jako APK. Na Androidu se mimochodem aplikace pro vytáčení také nastavují, podobně jako Lancher: Takže si právě originální Google Phone můžete nastavit jako výchozí.

Contacts od Google je kompletní správa kontaktů. Pokud se nepletu, tak zde platí stejné omezení jako u Phone, tedy potřeba šestkového Androidu. Starší verze je také stáhnutelná jako APK.

Messenger (u Samsungu nahradí Messages, podobně jako je tomu u jiných výrobců) od Google se sice jmenuje stejně jako ten od Facebooku, ale tady jde o aplikaci pro příjem a posílání SMS (a MMS). Má každopádně řadu variant, včetně toho, že i ten absurdně obrovský a méně a mně použitelný Facebook Messenger se bude vždy velmi snažit, aby mohl nahradit aplikaci pro práci se SMS. Mimochodem, ještě před Google Messengerem tu byla jiná „stock“ aplikace pro SMSky.

GBoard-google-keyboard-2017-01-24 06.37.24.png

Google Keyboard je, se odvážím tvrdit, nejlepší klávesnice pro Android na trhu (alespoň od roku 2016). Můžete samozřejmě používat třeba SwiftKey, nebo si ponechat nějakou tu originální náhradu od výrobce, ale Google Keyboard (dnes se jmenuje Gboard) je první věc, kterou na každém telefonu nahrávám. Dnes už umí psát posouváním, ale zásadní výhodou je, že ze všech klávesnice je na tom nejlépe s češtinou (či slovenštinou) a umí i hlasové ovládání.

Google Camera možná není nejlepší a některé z alternativ, specializovaných na focení a natáčení, toho umí podstatně více, ale většinou budou za peníze. Ta od Google je ale zadarmo a velmi jednoduše se používá. Každopádně, tady si prostě srovnejte co máte v mobilu od výrobce, třeba to bude umět víc vychytávek.

Clock (u Samsungu se jmenuje stejně) jsou jak hodiny a stopky, tak hlavně budík. Pokud jste prostě zvyklí na budík z klasického Androidu, tak ho stále můžete mít kdekoliv.

Calendar (u Samsungu nahradí S Planner) je také jedna z Google aplikací, které vždy instaluji. Někdy sice ty různé náhrady od výrobců telefonují vypadají skvělé, ale zvyk je zvyk. Na výběr je každopádně hodně dalších kalendářových aplikací.

TIP:V Bez jakých aplikací se neobejdu v Androidu? Jaké nepostradatelné máte vy? najdete tipy na užitečné aplikace právě pro Android. Hledáte-li tipy i pro další prostředí, tak je najdete v Nepostradatelné software pro počitače, telefony, tablety či prohlížeče

Photos (u Samsungu nahradí Gallery) je už dlouho samostatná aplikace. Bohužel je poněkud těžké se rozhodnout, jestli něco takového má vůbec smysl používat. Realita stejně nakonec je, že prostě mobilem nekonečně fotíte, ty fotky se někam ukládají a vy s nimi stejně nic neděláte. Pro tohle to asi funguje skvělé. Předchůdcem Photos byla mimochodem Gallery, ale tu už dnes v Google Play nenajdete.

Calculator je klasická kalkulačka přímo od Google. Je dost pravděpodobné, že existuje řada lepších a vychytanejších kalkulaček, ale síla zvyku občas vítězí.

Anndroid Pay (Samsung má vlastní Samsung Pay) asi moc využití (zatím) nenajde, ale nejde o nic jiného, než o elektronickou peněženku.

Google Fit (u Samsungu je S Health) je fitness aplikace, poměrně základní, ale pro některé věci postačující. Pokud to chcete víc, tak třeba Strava, nebo něco dalšího s širším záběrem (Jak pomocí mobilního telefonu sledovat jak běháte, chodíte či jezdíte na kole).

Gmail si samozřejmě můžete stáhnout také, osobně to dělám také okamžitě. Nemám chuť řešit nějakou „jinou“ aplikací pro e-maily.  Inbox jsem nikdy nedokázal používat.

Chrome coby prohlížeč? Jednoznačně. Můžete sice zůstat u původní aplikace Browser, ale Chrome má nesrovnatelně více výhod.

Youtube velmi pravděpodobně mít v mobilu budete, tohle jiní výrobci ponechávají.

Google Maps asi také chybět nebude, ale pokud ano, je samostatně stáhnutelná.

Další aplikace od Google, které nejsou až tak součást „systému“

Docs, Sheets a Slides pro práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi uloženými (zejména) v Disku Google (ten je ke stažení jako Google Drive). To je vcelku jasné.

Keep je jednou z vhodných alternativ pro aplikaci na psaní poznámek, GTD či vlastní silou uspořádávaný úkolník. Nutno dodat, že aplikací pro psaní poznámek je hodně.

Hangouts prozatím ještě existují, byť věcí jako Allo či Duo mají být náhradou a těžko říci, co s tím vším vlastně bude nebude nebude. Z čistě praktického hlediska je to jedna z aplikací, kterou už dnes nemá smysl v telefonu mít.

Google Translate se rozhodně bude hodit, pokud budete chtít cokoliv překládat. Ať už texty nebo obrázky. Hodit k němu se může ještě Google Goggles.

Google Play Games, Books, Music, Movies, Newsroom jsou v zásadě aplikace pro nákup a konzumaci specifického obsahu. Proč to tahle Google oddělil vůbec jasné není. V řadě telefonů je už najdete, pokud cokoliv chybí, můžete přidat.

Google Earth asi moc potřebovat nebudete. Google Street View na tom bude podobně.

Google Home slouží pro ovládání/vysílání na ChromeCast a na Gogle Home zařízení. Cože je dobré vědět, protože dřív se prostě jmenovala Chromecast.

Google+ dnes už instalovat nemá smysl, ale kdyby přeci jenom.

POZNÁMKA: Na něco se zapomnělo? Dejte vědět. Doplníme.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky