TIP#999: Mám si pro telefon s Androidem pořídit nějaký jiný „launcher“? A co to vlastně je?

Launcher je označení pro mobilní aplikace nahrazující rozhraní, se kterým používáte váš telefon – tedy to co vám umožňuje rozkládat ikonky na ploše, seskupovat je do složek, umisťovat widgety, tedy různorodé aktivní prvky, měnit pozadí, samotné ikony a řadu dalších věcí.

Android co si pořídíte bude mít vždy vlastní launcher (spouštěč). Ať u ten přímo od Google, pokud máte čistý Android, nebo něco co výrobce telefonu považuje za lepší – u Xiaomi telefonů je to povedené MIUI, u dalších výrobců to jsou různorodně povedené i nepovedené jejich vlastní výtvory. Dost často obsahující zbytečně chyby a (třeba u Samsungu) čas od času se vám měnící pod rukama.

2018-01-24 07_22_45-W_PFLVfymTIXtofrwzoXRGtKCiKlAvL6Ki94H6pdnN8TjbGl6i3Cuz7JQB9EJWQxcg=h900-rw (506×V Google Play najdete řadu alternativ – ty si prostě nainstalujete jako aplikaci a poté aktivujete, aby se spouštěly po stisknu tlačítka Domů/Home. Při instalaci dost často můžete i importovat váš stávající launcher – tedy to co v něm je. Kdykoliv se můžete vrátit k tomu původnímu či vyzkoušet jiné – tedy až do okamžiku, kdy si telefon nějak zásadně nepřizpůsobíte a na jiný launcher si příliš nezvyknete.

Před mnoha lety jsem měl období, kdy jsem zkoušel jiné launchery a doufal, že budou lepší, užitečnější a schopnější. Jenže, většinou se ukázalo, že přinášely různorodé problémy – nespolehlivé, občas mizely ikony, nastavení se změnilo samo od sebe, tvůrce už to přestalo bavit a launcher skončil. Některé byly i zbytečně pomalé nebo překombinovaně složité.

Nakonec to celé dopadlo tak, že nechávám v telefonu launcher, to tam je od výrobce. Dlouhé roky jsem pořizoval pouze čisté Androidy, takže to bylo o to jednodušší. Poslední dva telefony jsou Xiaomi, takže launcher je MIUI – nenahradil jsem ho za jiný, ani jsem si nestáhl „ten od Google“.

Chcete-li zkusit jiný launcher, klidně to udělejte, ale mé osobní doporučení je, zůstat u toho co máte v telefonu a zbytečně si nekomplikovat život. Každopádně, máte-li chuť zkoušet, tady jsou nějaké tipy

2018-01-24 07_23_20-BPfHKheYIHEOnNXXYP_QoTmEI9tyyBmtLJmB8qgD8g9eaCNLxwZruPC0P0UXvbv7zN3v=h900-rw (12.png

Vhodné dodat je ještě to, že Android si můžete ještě přizpůsobit tím, že si pořídíte nějaké další widgety, balíky ikon (hledejte „icon pack“) a kompletní grafické balíky témat (hledejte „theme pack“). Widgety přinášejí i samotné launchery, takže nabídka od těch „systémových“ se bude často poměrně lišit, další získáte od aplikací, které používáte (stáhnete-li si například nějakou aplikaci pro počasí, tak nepochybně bude mít vlastní widgety).

POZNÁMKA: Máte váš oblíbený, spolehlivý launcher, který byste doporučili dalším lidem? Dejte vědět,  zdejší seznam je dobré rozšířit