TIP#689: Jaké jsou alternativy pro Adobe Lightroom?

Adobe Lightroom je něco jako „temná komora“ v digitální podobě, Proto se i některé alternativy budou jmenovat tak, aby právě tohle (temnou komoru) připomínaly. A jak už to tak u Adobe chodí, produkty jsou drahé a často nahraditelné něčím méně drahým, či snad dokonce dostupným zdarma. Lightroom  každopádně je software na zpracování fotografií a také správu fotografií v počítači.

Což samozřejmě znamená, že pro podobné účely je občas použitelné i leccos jiného – třeba věci co jsou na @365tipu v tipech týkajících se prohlížečů fotografií, dávkového zpracování fotografií, správu fotografíí jako takovou  či řady náhrad/alternativ pro Photoshop, tedy týkající se opravy fotografií.

Proto je možné jako „náhradu“ za Adobe Lightroom (LR/Lr zkratka mimochodem) brát i GIMP, Paint-Net, Pixlr (foto editační) či Inkscape, DrawPlus, SVG-Edit (ty jsou spíše náhradami za Illustrator) a řadu dalších (většina z nich je v některým z výše uvedených tipů). Ale budeme-li Lightroom brát jako podstatně specializovanější software, tak možná zkuste spíše následující náhrady. Ve většině případů se od předchozích částečných náhrad budou odlišovat hlavně přímou podporou fotografií v přirozeném (RAW) formátu.

darktable-screenshot-2.png

Darktablewww.darktable.org  – (Linux/Unix/Mac a od 2017 i Windows ) patří na Linuxu mezi fotografy hodně doporučovaný.

RawTherapeewww.rawtherapee.com – (Linux, Windows, Mac OS X) je snazší na použití než výše uvedené DarkTable, ale neumí toho tolik.

Photoscapewww.photoscape.org – (Windows, Mac) má jednu drobnou vadu, poměrně dlouho nebyla žádná aktualizace. Ale velmi pravděpodobně to řeší to, že vzniklo Photoscape X (Windows 10, MAC).

Apple Aperture www.apple.com/aperture – (Mac) bylo dlouholetým konkurentem Ar, ale Apple tento produkt ukončilo a náhradou mají být Photos. Což je lépe nekomentovat.

Capture One Pro 10 (Windows, MAC) je čistě komerční (se zkušební verzí na 30 dní).

Corel AfterShot Pro (Windows, Mac, Linux) je původní Bibble, pokud si ještě pamatujete a dnes už jako samostatný produkt není. Nezmínit ale Corel by bylo nefér.

Photo Raw (Window, Mac) je další komerční alternativa (s trial verzí).

Affinity Photo (Windows, Mac, iOS) je velmi slibně vypadají konkurence pro Photoshop. Také komerční.

LightZone lightzoneproject.org – je další Open Source alternativa, nebo možná spíše byla, protože od roku 2014 to nevypadá na další vývoj. V dobách dřívějších poměrně doporučovaný.

DxO OpticsPro (Windows, Mac) pokud hledáte něco dalšího, za co se vám bude chtít dát peníze.

Postrádáte něco co sami používáte (coby náhradu Adobe Lr, tedy hlavně zpracování RAW fotografií)? Dejte vědět. K výše uvedenému je dobré dodat, že není zcela nutné mít jeden program co umí RAW fotky zpracovávat a zároveň je organizovat na discích – tohle je snadno oddělitelné, protože programů pro správu fotografíí jako takovou je poměrně dost a jsou velmi slušné.