TIP#1186: Volat zpět na neznámá čísla? Nevolat zpět?

Určitě to znáte, zvoní vám mobil, je na něm neznámé číslo. Jednou či dvakrát zazvoní a přestane. Nebo jste u telefonu zrovna nebyli, měli vypnuté zvonění, nemohli volání zvednout. Pak nastává dilema, volat na neznámá čísla?

Osobně mám na tohle poměrně snadný pohled. Na neznámá čísla nevolám. Občas, pokud mám čas, se pokusím prověřit kdo byl volající a pokud zjistím o koho jde, tak případně zavolám (o tom více v Jak zjistit komu patří telefonní číslo?. Ale platí zde jednoduchá věc, pokud to bylo důležité, zavolají vám znovu. Případně mohou využít další způsoby komunikace, které máte (e-mail, SMS, atd).

2017-07-20-07-39-09.pngProč nevolat? Především proto,že tohle je běžný způsob podvádění a okrádání – snadno si nevšimnete, že to číslo začínající „2“ nemá rozhodně devět číslic a ve skutečnosti je to Tunisko (příklad najdete ve Volá vám +21958501296 nebo nějaké podobné číslo? a na obrázku vpravo).

Nebo že je to prostě zpoplatněná linka. Vytočíte a rovnou vás to stojí peníze. Běžné je i to, že vám volají automatické systémy telemarketingu, které jenom prozvánějí.

Tady si dejte hodně velký pozor u dětí a jejich mobilních telefonů, ty je nutné opravdu naučit, že na žádné neznámé číslo nikdy volat zpět nemají. Nepoznají zda tím nepřijdou o peníze. Extra zpoplatněné služby (placené linky i zpoplatněné SMS) jim navíc zcela určitě na mobilu zablokujte.

TIP: Vyplatí se, velmi hodně, abyste každé číslo se kterým jste mluvili uložili do telefonu a jménem a určením o koho/odkud šlo. Usnadní vám to pozdější rozhodování, pokud vám zavolají znovu. Udržovaný seznam kontaktů se prostě vyplatí. Hodit se může i tip Jak v Androidu blokovat volání z obtěžujících čísel?

O nevolání zpět na neznámá čísla je řeč i v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?