TIP#737: Co je to nigerijský spam? Proč mi někdo píše, že jsem zdědil miliony?

Termín nigerijský spam se zrodil před mnoha lety, ještě v době, kdy ani nebyl Internet. Tehdy chodil klasické dopisy (později faxy) ve kterých kdosi z Nigérie oslovoval klasickým hoaxem a sociálním inženýrstvím. Oslovená potenciální oběť obdržela dopis o tom, že odesílatel má značné finanční prostředky, které potřebuje dostat z banky a oslovený mu v tom může pomoci a část prostředků si ponechat. Celé to vždy mělo velmi různorodé příběhy, třeba o zemřelých či dědictví.

Nástup Internetu přinesl to, že tyhle věci chodí masově e-mailem. Čas od času jsou překládané pomocí Google Translate/Bingu či jiného strojového překladu. Úměrně využití spamu se podvodníci stávají podstatně více úspěšnými, protože ač to vypadá jako nemožné, na tyhle věci rok co rok naletí na celém světě miliony lidí. Včetně řady lidí v Česku (příklad Nigerijský spam přišel na nový trik. Využívá k tomu koťátka k adopci).

Mechanismus celého podvodu je jednoduchý. Oběť odpoví se zájmem o transakci, útočník začne rozehrávat hru s použitím více e-mailových účtů a falešných identit – právníka, úředníka například. Do hry později přidá třeba i falešné údaje o kurýrních službách. Existují varianty kde nezískáte peníze, ale můžete třeba adoptovat osiřelé černoušky, nebo ještě primitivnější, zaplatíte za zboží, které samozřejmě nikdy nedostanete.

spam-child-for-adoption.png

Klasický nigerijský spam získává od obětí peníze tím, že je přesvědčí, že je nutné zaplatit nějaké poplatky. Bankovní za převod, registrační, za dodání zboží, zaplatit clo, zaplatit právníka, dát úplatek úředníkovi. Je s podivem, že je někdo tak nebetyčně hloupý, že věří, že by mohl dostat (například) deset milionů dolarů a ochotně posílá peníze někomu zcela neznámému. Co navíc, zpravidla opakovaně.

Vedle e-mailu se dnes podvodníci věnuji velmi intenzivně i Facebooku, Linkedin i dalších sociálních sítích. Viz například Tak na Facebook už dorazil klasický „nigerijský“ spam či Nigerijští podvodníci aktivní na Linkedin aneb Ahmed Mensah chce zajistit své děti v důchodu

ajmed-mensah-scam-linkedin.png

Taktiky nigerijských spammerů mimochodem potkáte zcela běžně v podobě falešných investorů, tedy lidí vydávajících se za někoho kdo má přístup k penězům pro vaše podnikání. Ochotně vás měsíce budou vodit za nos, dokonce i přijedou jednat, nechávají se hostit, ubytovávat a cíl je opět stejný. Místo investice vás připraví o peníze.

U „nigerijského“ spamu obzvlášť najdete to co je uvedeno v Ze spamu se nikdy, nikdy, nikdy. Opakuji, NIKDY neodhlašujte. Co s tím spamem ale dělat?

TIP: Tady se vám možná bude hodit i Jak poznat že mi na Facebook píše pravá osoba? A nejenom na Facebooku. Většina nigerijských spammerů používá texty, jména i fotografie, které prakticky ihned najdete přes vyhledávače. Proto se vám může hodit i Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? a bývá velmi snadné zjistit, že to co jste dostali scam. Velmi často třeba jenom tím, že do Google dáte jméno „odesílatele“, případně si najdete pasáže textu, který vám přišel.