TIP#613: Jak číst pdb ve Windows a v jaké podobě můžete mít e-knihy?

Pokud někdy narazíte na něco jako je e-kniha či e-čtečka (e-book a e-reader) tak se dříve nebo později zarazíte na tom, že se objeví poněkud nepřehledná džungle e-knižních souborových formátů. A protože je to téma dost hodně užitečné, tak se k němu konečně dostává i @365tipů. A to mnoho let poté, co jsem na www.bookz.cz tyhle věci tak trochu načal v Výlet do historie a něco o e-knižních formátech.

E-knížky, neboli elektronické knihy, jsou vždy soubor v některém z platných e-knižních formátů. Můžete to být čistě textový (.txt), ale tam nemůžete mít obrázky. Může být i v HTML (.htm nebo .html), ale ani tam to s obrázky a dalšími věcmi nebude jednoduché. Můžete mít i e-knihu v PDF, respektive ve specifické ePDF formátu pro e-knihy, ale to není až tak praktické. Pro některé čtečky navíc jsou knihy v jejich vlastním formátu (třeba Kindle) a tak často narazíte i na potřebu mezi jednotlivými formáty umět převádět.

TIP: V čem číst e-knižky? Jaké softwarové e-čtečky si pořídit? vám pomůže najít tu správnou e-čtečku

V čem tedy můžete mít e-knihy?

.txt aneb textový soubor – Univerzální formát souboru, který ale pochopitelně neumožňuje žádné obrázky, grafiku, úpravu. Výhodou je malá velikost a přenositelnost na libovolné jiné platformy, ať už jde o software či hardware. Problémy pochopitelně mohou nastat u různorodých znakových sad.

.htm/.html aneb hypertext – Výhodou e-knih v HTML je možnost čtení v libovolném webovém prohlížeči a cokoliv je možné dosáhnout v HTML (co se formátování a grafiky týče) je tak v podstatě dostupné pro e-knihu. HTML je používáno v specifických e-knižních formátech (Kindle, Open eBook, Mobipocket, IPDF/EPUB). Aby čtečka (hw/sw) dokázala HTML správně zobrazovat, je nutné aby uměla odpovídající znakovou sadu – v případě českých e-knih to bývá problém. Nebo spíše býval problém, čas přinesl, že už je to podstatně lepší.

.pdf aneb Portable Document Format – Adobe PDF soubory patří mezi hodně využívaný e-knižní formát – hlavně pro “věrnost” zachování původní předlohy – vlastnost, která může přinést problémy v okamžiku, kdy je nutné provést změny pro zobrazení na menších displejích. Podpora pro “re-flow” v Adobe Reader aplikacích má tento problém řešit, ale vyžaduje aby PDF dokument byl vytvářen s podporou pro tuto funkčnost. Adobe PDF mohou mít DRM  – v takovém případě je nutné používat specifickou čtečku, kterou Adobe vytvořilo pro e-knihy (Adobe Digital Editions).

.pdb aneb Palm Media – Původní .PDB bylo v dřívějších dobách jedním z nejpoužívanějších formátů pro e-knihy – umožňuje i chráněné knihy prostřednictvím kryptování (klíč je poskytnut při koupi knihy). Někdy je tento formát označován jako “eReader” – podle www.ereader.com kde byl hlavně používán. Dnes tato doména patří Barnes & Noble.

.prc ale hlavně .mobi aneb Mobipocket – Mobipocket je založený na Open eBook standardu a s pomocí XHTML a podpory JavaScriptu nabízí pokročilejší možnosti formátování i interakce. Cestu našel i do Amazon Kindle zařízení, kde .AZW je ve skutečnosti Mobipocket. Jakkoliv jde o poměrně rozšířený formát, má řadu problémy se znakovými sadami jinými, než je US ASCII. Hodit se vám bude www.mobipocket.com, kde mají e-čtečky právě pro tento formát, ale pozor, na konci roku 2016 tento web končí.

.epub aneb IDPF/EPUB – Otevřený standard vytvořený a prosazovaný IDPF (International Digital Publishing Forum) existuje ve třech verzí (OPS, Open Publication Structure 2.0 – OPF, Open Packaging Format 2.0 – OCF, OEBPS Container Format 1.0) a je poměrně široce podporovaný, včetně podpory od Adobe a doplnění možnosti DRM ochrany (pochopitelně už dávno překonané).

,azw aneb Kindle – Formát založený na Mobi(pocket) standardu umožňuje, pochopitelně, i DRM ochranu. Vyskytuje se prakticky výhradně na Amazon Kindle prohlížečích a pokud tuhle čtečku máte, tak budete většinou chtít e-knihy dostat právě do tohoto formátu.

A tím bychom teoreticky mohli končit, protože výše uvedené jsou nejčastěji se vyskytující e-knižní formáty. Ale pro úplnost je dobré pokračovat dále, protože i s některými dalšími se můžete setkat.

TIP: Ve Wikipedii samozřejmě existuje heslo Comparison of e-book formats, které si případně můžete začít studovat. Je dost jisté, že tam najdete další e-knižní formáty, o kterých se @365tipu nezmiňuje. To proto, že zdejší tip zůstává u těch co se vyskytují poněkud častěji. A to ještě na rámec následujících formátů.

Další e-knižní formáty

.chm aneb Compressed HTML Help – .chm soubory jsou proprietární formát Microsoftu (Compressed HTML Help), který je možné zařadit i mezi e-knižní formáty.

.ps aneb Postscript – Jakkoliv PostScript nepatří mezi široce používaný formát v e-knihách, je vhodné jej zmínit.

.odf aneb OpenDocument Format – Znáte velmi pravděpodobně z LibreOffice či OpenOffice.org a jakkoliv jde hlavně o „konkurenci“ Wordu, čas od času v něm nějaké ty e-knihy nadjete.

.opf aneb Open eBook – XML formát vytvořený E-Book Systems.

.pkg aneb Newton EBook – Formát používaný v Apple Newton operačním systému. Což už je dnes také poněkud minulost.

.ceb/.xeb aneb Apabi Reader – Formát používaný pro čínské e-knihy pochází pravděpodobně z Founder Electronics zařízení a v jiných prostředích je přístupný přes Apabi Reader – jde o binární formát.

.pdf aneb SSreader – Další z proprietárních formátu používaných v Číně – rozšířený hlavně pro nasazení v tamní Čínské národní knihovně.

.dnl/.exe aneb DNL Reader – Výstup z programu Desktop Author použitelný samostatně nebo v DNL Reader software.

.djvu aneb DjVu – Specifický formát specializující se na ukládání a zpracování obrázků.

.xml aneb TEI Lite – Další specifický a proprietární formát spojení s Text Encoding Initiative (TEI), která stojí za několika velkými a zajímavými projekty

.fb2 aneb FictionBook – XML formát používaný v několika rozšířenějších čtečkách (viz například FBReader

.dtb aneb DAISY – XML formát používaný mezinárodním konzorciem knihoven (DAISY) a podporující i audio e-knihy.

TIP: Pokud se ptáte jak z určitého e-knižního formátu udělat jiný, tak si to jednoho dne zaslouží extra tip. Ale do té doby je tu jedna poměrně jednoduchá rada – nainstalujte si calibre. Což je nejenom hodně užitečné software na správu všech vašich e-knihy, ale také umí velm různorodé konverze. Včetně vytváření e-knih.

Formáty co pravděodobně už vymřely

.lit aneb Microsoft LIT – Microsoft Reader používá (či spíše dříve používal) proprietární .LIT soubory, které umožňují DRM i volné použití. A setkat se s ním bylo v podstatě možné hlavně na mobilních zařízení od Microsoftu.  Patřil k němu i Microsoft Reader, ale dnes už www.microsoft.com/reader hází jenom chybu. Konec snah Microsoftu o vlastní e-knižní formát přišel v roce 2011.

.aeh aneb Arghos Reader – Proprietární XML formát používaný v minulosti společností Arghos Diffusion, umožňuje DRM a vyžaduje použití Arghos Player/Reader aplikace. Podporuje i řadu dalších formátů – video i PDF například. Dnes už ale také nejspíš neexistuje

.lrf/.lrx aneb Sony Media – Proprietární formát použitý Sony pro čtečky umožňuje DRM – bývá označován i jako BroadBand eBook (BBeB). V září 2009 Sony tento formát opustilo a začalo podporovat ePub.

.bin/.lbr aneb Libris – “Mobile Information Device Profile” pochází z Libris čtečky (Java čtečka pro mobilní zařízení), respektive pocházel, protože dnes už tahle čtečka neexistuje.

Plucker – Proprietární formát pro Plucker software je ve skutečnosti komprimovaný HTML archiv. Paradoxně se s ním bylo možné setkat poměrně dost často. Na www.plkr.org ale dnes už také nic nenajdete.

.tr2/.tr3 aneb TomeRaider – Proprietární formát vytvořený pro TomeRaider software podporuje na odpovídajících platformách plné HTML a CSS.  Sem patřilo www.tomeraider.com, ale dnes už tam najdete jenom něčí blog.

TIP: V Jak do Kindle pro PC dostat vlastní knihy? Rychle a snadno zjistíte jednu dost podstatnou užitečnost.