TIP#1003: Jak zaheslovat video na YouTube? Jak sdílet video na Internetu a chránit ho heslem?

Před pár dny se ve vyhledávaných výrazech objevilo „ako stiahnuť zaheslovane videá z youtube„. Je to nejvíce zajímavé z toho pohledu, že zaheslovat video na YouTube možné není. Neexistují tam zaheslovaná videa.

Na YouTube můžete video nastavit jako privátní a dát přístup konkrétním lidem – ti musí mít účet od Google (aby se mohli na YouTube přihlásit) a můžete takto udělit přístup maximálně padesáti lidem. Není to tedy určeno pro nějaké široké využívání, spíše pro sdílení videa s pár kamarády nebo s lidmi ve firmě či těmi, se kterými na něčem spolupracujete.

Vimeo umožňuje přístup k videu nastavit na heslo, takže pokud chcete na Internet nahrát video a umožnit k němu přístup s heslem, tak tohle je asi dobrá příležitost. Funguje to opravdu tak, že stačí, aby kdokoliv s heslem přišel a video uvidí, není nutné aby měl účet na Vimeo.

Ochranu videa heslem umí i některé další služby – třeba Sproutvideo (viz návod). A když budete hledat na Google, tak najdete i další.

TIP: Určitě se vám bude hodit  a možná i Jak aktualizovat video na YouTube?

Jiné možnosti než přímo online

Samostatná možnost je využít některé služby, které umí vzít video, převést ho na EXE a doplnit heslem. Nedoporučoval bych to a pochopitelně to neumožní video nahrát někam, odkud si ho lidé budou mocí rovnou přehrát. Bude navíc fungovat jenom ve Windows, smůla na mobilech i tabletech (Android, IOS) a zbytečné komplikace jinde (Linux, MacOS)-

Pokud nechcete něco čemu nedůvěřujete, tak zkombinujete MPV Player a Bat To Exe Converter (do toho vložíte MPV.EXE a vaše video a můžete v něm nastavit heslo pro zašifrování).

Podobně můžete video uložit do RAR/ZIP souboru a ten opatřit heslem – poněkud praktičtější, ale stále to znamená, že je nutné celý archiv stáhnout a poté s pomocí hesla rozbalit. Tady viz například i Archivní a komprimační programy pro pokročile? Vážně, to fakt je tak

TIP: Na podobné téma je tu i 

V tomto případě také můžete využít vytvořená „SFX“ (Self Extracting) archivu, tedy výsledkem bude spustitelný EXE soubor. Pokud do něj (v případě RARu) navíc přidáte výše uvedený MPV Player, tak můžete nastavit „Run after extratiction“, aby se rovnou spustilo přehrávání videa.

Ještě jedna varianta spočívá ve využití různých způsobu šifrování videa pomocí hesla (viz třeba Password Protect Video Master v8.0, Any Video Encryptor, GreenForce-Player) nebo nasazení šifrovacích technologií jako je GPG (OpenPGP). Tady je ale asi vhodné dodat ještě to, že šifrování vs. poměrně velká velikost souborů s videem přinášejí poněkud komplikace.