@365tipu

TIP#170: V čem dělat brožury, noviny, newslettery a čím nahradit Microsoft Publisher?

Před pár dny dorazil v rámci zdejšího „Vy se zeptáte, my odpovíme“ dotaz, který je částečně zodpovězený v několika tipech, ale nakonec si zaslouží samostatný tip. Týká se trochu odvětví jménem „desktop publishing“, ale ne až tak odborně a profesionálně. A klasicky ukazuje i to, že všichni bychom rádi „zdarma“ použitelné věci.

Dotaz od Adély: Někde na Facebooku jsem zahlédla odkaz na software, ve kterém se daly vytvářet brožury, noviny, newslettery apod. ale v tu chvíli mě to nenapadlo dále prozkoumávat. Momentálně v práci jedeme v Publisheru a je to celkem peklo. Chtěla bych používat něco uživatelsky příjemnějšího, nevěděl byste o něčem? Bylo by fajn, kdyby to bylo zdarma 🙂

A jaká je tedy odpověď?

Adélo, dobrý večer, obávám se, že tohle nebude tak jednoduché, zejména pokud to má být zadarmo, ale na @365tipů už některé věci tohoto ražení jsou

Pokud jde o (Microsoft) Publisher tak k němu jsou alternativy v zásadě

  • PagePlus (o tom je řeč v V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?).
  • Již zmíněný Scribus (ten je Open Source, takže je zadarmo a jsou na něj poměrně dobré reference). 
  • Adobe InDesign který ovšem zadarmo není (je teď součástí Adobe CC balíku).
  •  Dále možní ještě PageMaker, LucidPress, SpringPublisher. QuarkXpress, Adobe FrameMaker, Lyx, Inkscape (ale tam už se asi trochu vzdalujeme).
  • Affinity Publisher (v roce 2018 nově dostupný ve free beta verzi) [22.12.18]. U věcí v Affinity nezapomeňte, že mají i iPad verze.

Velmi pravděpodobně je to skoro všechno co je podstatné.

Hezký večer
Daniel

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky