@365tipu

TIP#595: Peklo zvané Comic Sans. Proč je font Comic Sans prokletí?

Je povícero internetových memů, které jsou silné a všudypřítomné. A je jeden font, který je nejenom součásti řády z nich, ale také poněkud nepochopitelnou součástí folklóru na řadě plakátů, e-mailů, billboardů i reklamy na Internetu. Je to tak šílená záležitost, že dokonce existuje web www.comicsanscriminal.com, kde nabízejí pomoc těm kriminálníkům, které napadlo použít Comic Sans. Celé je to tak zajímavé, že si to zaslouží samotný tip. Ale než se pustíme do detailů, tak jedna jediná důležitá věc. Proboha živého, přestaňte používat Comic Sans.

Ale teď něco k tomu co to ten font jménem Comic Sans je – je to totiž specifický font, který se objevil pro Microsoft a měl sloužit hlavně pro bubliny v komiksech. Neznámo proč se stal tak populární, že ho začali používat lidé pro všechno možné, ale hlavně tam, kde to vůbec nedává smysl. Možná proto, že vypadá zábavně. A možná proto, že je určený dětem, se s ním bohužel velmi často potkáte ve školství.

Ke škodě věci se pak bohužel začal šířit i tam, kde nemá co pohledávat. Tedy na materiály a tiskoviny, které jsou myšleny smrtelně vážně a s komiksem nemají nic společného.

Je dobré vědět, že fonty mají své využití, něco jako osobnost a styl. Je prostě obvyklé, že formální a seriózní věci napíšete v Times New Roman. A právě proto je Comic Sans vhodný pro něco zábavného, dětského, možná i dětinského.

A jak na výše uvedeném webu říkají, jeho použití odpovídá tomu, že příjemci jsou mladší 11 let nebo tvoříte komiks. Případně, což je ještě lepší, vaše audience je dyslektická či vás pod pohrůžkou smrti přinutila k použití Comic San.

Jestli vám to ještě nestačilo, tak je tady www.bancomicsans.com, které se pokouší Comic Sans zlikvidovat. Bohužel se jim to stále nepodařilo, ale můžete se tam podívat na mimořádně odpudivé příklady použití tohoto prokletého fontu.

Pak je tu užitečné čtení v Why You Hate Comic Sans (patří  němu i výše uvedené video), které zmiňuje další dobře a vhodně použitelný font jménem Helvetica a poukazuje na to, že Comic Sans je z hlediska čitelnosti a srozumitelnosti jedna z nejhorších možných voleb fontu.

comic-sans-kitten-.jpg

Ale abych se vrátil k počátku: Proboha živého, přestaňte používat Comic Sans. Vážně.

Historie Comic Sans

Pokud vás to zajímá, tak Comis Sans MS vznikl v říjnu 1994 a jeho autorem je Vincent Connare. Jak už bylo napsáno výše, vytvořil ho pro Microsoft a měl sloužit pro komiksové bublinky (i inspirován byl komiksovými knihami, které Connare měl v kanceláři) v dětských programech (pamatujete ještě na Microsoft Bob?).

Bohužel Microsoft Comic Sans nakonec použil v roce 1995 v 3D Movie Maker software a poté ho zahrnul ve Windows 95 Plus! Packu.

Není moc jasné proč se nakonec stal tak rozšířeným, ale možná na tom má podíl i použití pro značky jako Beanie Babies či The Sims. Bohužel rozšířenost se neprojevila tam kde měla, tedy v dětských knihách, textech a komiksech, ale na místech, kde byste nikdy tento směšný font nečekali.

comic-sans-card.jpg

Zoufalost z Comic Sans se nakonec možná projevila i v tom, že když se říjnu 2010 filmař Scott Hutcheson pokoušel na KickStarteru získat 20 tisíc dolarů na natočení dokumentu, tak neuspěl. Získal totiž nakonec pouze 714 dolarů.  Ani v druhém pokusu, kde žádal o 3000 dolarů neuspěl.

V dubnu 2014 se australský designer Craig Rozynski pokusil vytvořit lepší variantu, nyní známou jako Comic Neue. Je sice poněkud lepší, ale pořád je to komické písmo.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky