@365tipu

TIP#1948: Jaké DNS služby používat, pokud chci mít ochranu proti rhybaření a dalším nebezpečím?

Věděli jste, že využití překlepových domén v .com TLD jde ve velkém za podvodníky, rhybáři a zloději? Registrují si například .cm podobu světové rozšířených .com domén. Lidé tak snadno končí na něčem jako bmw(dot)cm či remax(dot)cm (a stovkách dalších), kde na ně čekají různě sofistikované snahy je okrást. Včetně toho, že tyhle weby jsou běžně kompletně v češtině.

Bránit se návštěvě podobných věcí je možné využitím DNS (Co je to DNS?) služeb, které nabízejí ochranu proti phishingu a dalším nepříjemným věcem – filtrují dotazy na nebezpečné domény a neumožní vám (a hlavně vašim dětem či nezkušeným členům rodiny) se na podobné weby dostat.

TIP: Co je to phishing a proč tomu říkáme rhybaření?

Nastavení DNS serverů je ve Windows hodně pečlivě schované.

Funguje to stejně, jako když se rozhodnete využít veřejné DNS jako Google DNS či Open DNS místo DNS, kterou vám poskytuje (a naděluje) váš internetový poskytovatele. Musíte si v počítači mobilním zařízení změnit v nastavení sítě DNS servery. 

Zadávané IP adresy navíc často budou určovat, jaký druh ochrany/filtrace chcete mít. Zpravidla je možné mít DNS bez filtrace, s filtraci na dospělácký obsah či s filtraci na nebezpečné weby.  Což obnáší i ochranu proti webům zaplaveným malware.

Zdarma dostupné DNS s filtrováním nebezpečných adres

  • Quad 9 – quad9.net – 9.9.9.9 – 2620:fe::fe – 2620:fe::9
  • OpenDNS a jejich Family Shield  – 208.67.222.123 a 208.67.220.123
  • CleanBrowsing – cleanbrowsing.org a Family Filter/Adult Filter/Security Filter
  • Comodo SecureDNS  – 8.26.56.26 a 8.20.247.20
  • Yandex.DNS–  77.88.8.88 a 77.88.8.2 pro větš bezpečnost, 77.88.8.7 a 77.88.8.3 pro zamezení dospěláckému obsahu

Kde lze zjišťovat nebezpečné domény?

Pokud byste se chtěli věnovat nebezpečným doména, či si snad provozovat vlastní DNS s filtraci, tak je dobré vědět, že existuje několik míst, kde jsou udržovány databáze nebezpečných domén. Pár základních příkladů:

Zdrojů jsou ale desítky, takže nemá cenu je všechny uvádět – můžete zkusit rozsáhlejší přehled v Free Online Tools for Looking up Potentially Malicious Websites.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky