@365tipu

TIP#792: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 5: Přidání domény

Pokračujeme v migraci webu z vlastního WordPressu na ten co je hostovaný přímo na WordPress.com. V dubnu tohle potkalo čtyři weby (www.feedit.cz, www.justit.cz, www.bradbury.cz a www.bookz.cz) a tato série obsahuje všechny ty postřehy a zádrhele, které se podařilo potkat.

TIP: Předchozí kroky migrace najdete v Export -> Import -> Hledání šablony -> Změny v Nastavení webu. A jakkoliv je toto díl pátý, rozhodně není poslední. Další díly: Kontrola a náprava odkazů a obrázků -> Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu

V tuhle chvíli vlastně máte zprovozněný nový web, je v něm vše původní, je správně nastavený, našli jste vhodnou šablonu. A je dost dobře možné, že ho nebutdee chtít provozovat na něco.wodpress.com, ale ne vlastní doméně. V prvním roce hostingu je přidání domény zdarma, v dalším roce to vypadá na 13 USD ročně (trochu zmatené, ale tohle si můžeme ověřit později, byť to asi tak opravdu v dalších rocích bude). Přidat doménu k nově vytvořenému webu není těžké, prostě ji přidáte (mapping, namapujete). Horší je to už s tím, že WordPress po vás bude chtít změnit NS záznamy, které u domény máte.

2017-05-20 10_59_48-Domain Management ‹ Digitální Bradbury — WordPress.com.png

Což se může ukázat jako trochu komplikované, a budete muset vyřešit tam, kde máte doménu registrovanou, nebo to zkusit obejít tak, že si potřebné záznamy zjistíte z NS1.WORDPRESS.COM a budete si dělat aktualizaci ve svém DNS.

Pokud stěhujete něco funkční, tak se připravte na to, že tady může dojít k nějakému výpadku – změny v DNS chvíli trvají a pokud jim nepomůžete předem změnami v expiraci záznamů z DNS, tak to může být i několik hodin až dnů. Zejména pokud budete měnit NS záznamy (jmenné servery).

Výše uvedené domény jsem registroval přes www.regzone.cz (stejně jako řadu dalších domén) a stačilo najít formulář pro změnu jmenných serverů a pomocí něj poslat odpovídající požadavek – obnášelo to ještě nějaké to čarování s vytvořením „sady jmenných serverů“, ale nijak extra obtížné to nebylo.

Nutno dodat, že okamžitě po odeslání požadavku se původní jmenné servery přestaly o doménu starat a na pár desítek minut tak v zásadě přestala fungovat. Něco čemu se ne úplně vyhnete, pokud přestěhujete jmenné servery (správa domény je teď v mém případě v administraci na WordPress.com). Můžete ale, jak už bylo naznačeno, doménu ponechat tam kde ji máte, jen správně nastavit záznamy pro www a bez www.

Přesunutí plně k WordPress.com má tu výhodu, že pokud by náhodou WordPress něco měnil, tak zajistí správné nové nastavení. V případě opačném se může stát, že to budete muset udělat sami. Moc bych ale něco takového neočekával, takže asi kterékoliv řešení je vhodné.

2017-05-20 10_58_08-DNS Records ‹ Digitální Bradbury — WordPress.com.png

Nezapomeňte na případné vytvoření dalších potřebných záznamů v doméně pokud využíváte i něco víc, než jenom web – MX záznamy například, pokud u domény používáte i e-mailové adresy. Je velmi pravděpodobné, že přesun domény k WordPress.com vám tyto záznamy přenese, takže možná jenom bude stačit je zkontrolovat. V samotné správě domény na WordPress.com je možné přidávat A, AAAA, CNAME, MX, SRV a TXT záznamy.

Původní něco.wordpress.com doména (na které jste vlastně vše rozjeli) zůstává platná. Což případně řeší i stav, kdy už vznikly nějaké odkazy – budou stále fungovat a dojde k přesměrování. Čili ani tady se není potřeba ničeho obávat.

TIP: Předchozí kroky migrace najdete v Export -> Import -> Hledání šablony -> Změny v Nastavení webu. A jakkoliv je toto díl pátý, rozhodně není poslední. Další díly: Kontrola a náprava odkazů a obrázků -> Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky