@365tipu

TIP#804: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 7: Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu

Poněkud delší série mimořádných tipů vychází z toho, že se stěhovalo několik webů (www.justit.cz, www.feedit.cz, www.bookz.cz a www.bradbury.cz) z vlastního WordPressu (na virtuálním privátním serveru, VPS) na WordPress.com. Mezitím se tam ještě přestěhoval www.pooh.cz, ale ten nebyl migrací – začal jako prázdný, původních pár desítek tisíc příspěvků se nakonec ukázalo jako jednodušší nechat osudu. V sedmém díle seriálu si řekneme co vlastně získáte tím, že přejdete na www.wordpress.com

TIP: Předchozí kroky migrace najdete v Export -> Import -> Hledání šablony -> Změny v Nastavení webu -> Přidání domény -> Kontrola a náprava odkazů a obrázků

Získáte https

Výhoda přechodu na WordPress.com je i ta, že získáte zabezpečenou (https) šifrovanou podobu. Aniž byste si pořizovali certifikát a museli něco řešit. Což může mít ještě dopad na to, že byste měli v Google Search Console přidat i https variantu. Ale asi se nic nestane, když to hned neuděláte. Samozřejmě, něco takového můžete mít na vlastním hostingu, ale bude to poněkud pracnější.

Stabilitní web s vysokou zatížitelností

Provozovat WordPress na vlastním VPS byla skvělá zkušenost. Zejména v tom, že velmi rychle pochopíte, že nějaké to VPS, byť slušných parametrů, jen tak snadno nezvládne vyšší zátěž. Že i když k tomu přidáte Varnish a spoust dalších vychytávek, tak je stále snadné tohle řešení kompletně položit. Stačilo napsat slušný článek, na který během několika hodin přišlo pár tisíc (až pár desítek tisíc) lidí. S WordPress.com se mi za celé ty dlouhé měsíce nestalo, že by to přestalo fungovat z důvodu vysoké zátěže.

Web/Blog na WordPress.com vám prostě nebude několikrát měsíčně padat. Nebudete muset spustit SSH a vše znovu nahodit. Nebudete muset opravovat nakopnuté MySQL či souborový systém. Nebudete  muset jednou za půl roku volat o pomoc u zkušenějšího člověka.

Žádné starosti o aktualizace a bezpečnost

Vlastní VPS s WordPressem znamenalo nutnost aktualizace, Týden do týden aktualizovat pluginy a doufat, že nová verze něco nerozbije, pokud ano, tak umět návrat zpět. Aktualizovat vlastní WordPress, řešit otázky bezpečnosti. Byť za těch asi pět let co jsem tohle provozoval nedošlo k žádnému hacknutí ani zásadnímu problému, byla to pořád starost navíc. S WordPress.com tohle odpadá.

Z mého pohledu je tu i další dost podstatná výhoda, přihlášení (účet) lze chránit dvoufaktorem, něco co nebylo příliš snadné u vlastního WordPressu. Kde navíc stále existovala další nutnost, chránit SSH přístup (FTP jsem nikdy aktivní neměl, mimochodem).

Spolehlivé šablony zdarma

Sice si na WordPress.com nemůžete nahrávat vlastní šablony, ale pokud jste kdy řešili weby na WordPressu tak víte, že šablony vždy byly největší problém. Ty co nabízí WordPress.com jsou stabilní, odzkoušené a udržované. V placených programech navíc získáte přístup k dalším šablonám v ceně a ještě dalším, které si můžete samostatně koupit.

Nutnost zálohovat až tak moc neztratíte

VPS je problematické i v tom, že potřebujete řešit zálohu nejenom WordPressu (instalace a dat), ale vlastně celého virtuálního stroje. Dělával jsem to, poměrně málo a riskoval, že když přijdu o data, tak to prostě vypnu a nebudu nic řešit. Což jde u projektu co si děláte jen tak pro radost, ale jinde by to asi nebyl dobrý nápad.

Na WordPress.com zálohu systému řešit nemusíte, teoreticky ani nemusíte řešit zálohu vašeho WordPressového webu. Ten by se ztratit neměl a Automattic by měl zálohy mít. Popravdě? Nespoléhal bych se nato, ale tohle taky ještě budu muset nějak uspokojivě „vyřešit“ – hlavně proto, že zálohy webu na WordPress.com nejde nijak automatizovat.

Snazší správa více webů

WordPress.com vám umožní pod jedním účtem mít kolik webů chcete. Každý z nich může mít vlastní cenový plán (zdarma, za málo, za víc), kdykoliv lze navýšit cenový plán. Přihlášení si můžete (měli byste) chránit dvoufaktorem. Není problém mít více účtů u WordPress.com (Justit.cz, Feedit.cz, Bradbury.cz, Bookz.cz, Pooh.cz jsou pod jiným účtem než 365tipů a rychlofky).

Ušetříte. Hodně

Ano, můžete zkoušet provozovat váš web či blog na nějakém velmi levného hostingu, ale tohle vám po čase nebude prostě fungovat. Weby co jsem měl byly v pohodě do okamžiku, než se objevilo nosné téma a ani hosting za cca 1 300 Kč měsíčně (VPS) na to nestačil. Byť za těch 1300 Kč měsíčně to byly čtyři weby.

S WordPress.com získáte to, že můžete mít jeden web/blog za nějakých 50 až 100 USD ročně (a ta nižší varianta většinou bohatě stačí) a k tomu za nějakou další zhruba desítku k tomu mít vlastní doménu (první rok zdarma).  Za 1400 Kč vlastně na celý rok jeden web.

Asi je vám jasné, proč jsem vlastně opustil VPS. Příliš drahé, příliš pracné na údržbu, příliš mnoho času věnovaného nikoliv psaní článků. A pokud ročně stály 4 weby 15 600 Kč, tak v případě WordPress.com na tohle bude stačit 5 600. Takže buď úspora nějakých deset tisíc ročně (a spousta věcí navíc) nebo získáte možnost provozovat řadu dalších webů.

Některé z webů/blogů nakonec ani jako placené provozovat nemusíte. Pokud vám nevadí reklama pod články a nepotřebujete vlastní doménu, tak můžete vytvářet záplavu dalších a dalších webů. Kdykoliv později je můžete dát na vlastní doménu. K čemuž se, mimochodem chystám u @rychlofky a možná i @365tipu

TIP: Předchozí kroky migrace najdete v Export -> Import -> Hledání šablony -> Změny v Nastavení webu -> Přidání domény -> Kontrola a náprava odkazů a obrázků

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky