TIP#1085: Jak omezit programům ve Windows, kolik kapacity internetového připojení mohou mít

Pokud, například, hrajete počítačové hry, tak nechcete aby se vám vlivem stahování či odesílání z jiných programů objevil nějaký ten vyšší lag. Nebo to prostě nechcete, protože máte internetovou televizi či další možné důvody, které vyžadují omezit využití internetového připojení některými „nenasytnými“ aplikacemi. U některých programů je možné tohle nastavit samostatné (a probírá se to například v  Jak si nenechat zahltit Internet cloudovými službami jako je Dropbox, OneDrive či Disk Google), ale je to poměrně ojedinělé.

2018-05-22 06_17_50-Správce úloh.pngMěli byste vědět, že existuje software (v angličtině označované třeba jako bandwith limiter), které umožní ve Windows nastavit šíři pásma pro libovolnou aplikaci. Umožní vám také sledovat, kolik toho která aplikace spotřebovává (což umí ale částečně i obyčejný Správce úloh/Task Manager, ale ne pro všechno co vám v počítači požírá data).

Co je na výběr

NetBalancer – (mimochodem na www.netbalancer.com to nefunguje) – 30 dní zdarma na zkoušku, pak 50 USD, na druhou stranu, tohle je jedna z těch letitých klasik.

TMeter Free (zdarma) je jedna z několika mála možností, které si můžete pořídit zdarma. Budete se ale muset trochu poprat s nepříliš uživatelsky přívětivým rozhraním.

NetLimiter (shareware) nevím jestli mohu doporučit, pro Win 8 měli beta verzi, která byla nejenom zmatená, ale vůbec nefungovala a byl obrovský problém ji odinstalovat. Otázkou je, jak na tom bude plná verze – tu ale musíte koupit, případně se spolehnout na to, že 28 denní testovací verze pomůže odhalit vše potřené.

Martin Jurica na Twitteru navíc po vydání tipu píše, že pro Windows 10 NetLimiter nedoporučuje, příliš nefunguje.

cFosSpeed se snaživě pokoušejí přeložit jejich web do češtiny, takže to berte s rezervou. Každopádně je to další čistě komerční možnost.

TIP: Pokud máte antivirus, který se plete do cesty všem připojením a hlídá je (což je třeba Kaspersky), tak vám nebudou tyhle programy fungovat. Antivirus je zpravidla zablokuje a musíte je přidat do důvěryhodných programů.

SoftPerfect Bandwith Manager nabízí zkušební 30 denní verzi, jinak klasicky placené.

Co už asi spíš nezkoušet

Traffic Shaper XP (freeware) asi už dnes nemá smysl zkoušet, tady se život zastavil v roce 2007.

Net-Peeker je v témže stavu, posledni aktualizace 2007.

TIP: V Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet? zjistíte, jak můžete ověřit rychlost vašeho internetového připojení. Běží-li podstatně pomaleji než má, tak vám ho něco požírá. Pokročilejší Jak si hlídat rychlost internetového připojení? A proč to dělat? se může také hodit.

Jak řešit omezení přenosů jinak

Pokud si nechcete do počítače pořizovat žádné software tohoto druhu, tak některé routery umožňují omezovat využití Internetu pro připojená zařízení či pro určité druhy přenášených dat. Nebývá to ale příliš běžné, takže se budete muset podívat, zda to váš router (WiFi, VDSL atd) umí a jak to umí. Dost často se to schovává pod  zkratku QOS (Quality Of Service).

TIP: Jak ve Windows zjistit co mi zatěžuje Internet (připojení k sítí)

Výhodou řešení přímo na routeru je, že můžete omezit i další zařízení v domácnosti (či ve firmě), ne pouze váš počítač – častým žroutem sítě totiž bývají mobily – stačí když se spustí synchronizace fotek do cloudu

POZNÁMKA: Používáte nějaké řešení pro omezování přenosů, které není uvedeno výše? Dejte vědět na 365tipu@gmail.com nebo přes Twitter či Facebook.