@365tipu

TIP#886: Jak na počítači (s Windows) otestovat paměť?

Pamětníci vědí, že existuje software jménem MemTest86. A vy už ted vlastně také víte, že pomocí tohoto software si můžete otestovat paměť v počítači. Jakémkoliv, nejenom tím s Windows. Budete totiž stejně muset počítač vypnout a spustit z USB nebo CD/DVD. Testovat kompletní paměť počítače totiž není možné současně s jeho používáním. MemTest86 můžete použít pro test počítače bez ohledu na to, jaký operační systém vlastně používá.

memtest_mainmenu.png

Důležité dodat je, že testování paměti je poměrně zdlouhavý a důkladný proces. Je totiž potřeba celou paměť opakovaně zaplnit různorodými kombinacemi dat, třeba i takovými, které mohou vyvolat nějakou skrytou chybu. A kontrolovat, že co se do paměti dostalo, to tam také zůstává.

Pokud se vám nechce stahovat MemTest86 a vytvářet  bootovací USB/CD/DVD, tak můžete zkusit přímo Memory Diagnostic Tools (v českých Windows jako Diagnostika paměti Windows), který je zabudovaný ve Windows. Zkuste si ho najít a spustit přes vyhledávání, nebo z příkazové řádky spusťte mdsched.exe – i tady je nutné restartovat počítač a provést test bez běžících Windows. Buď to můžete udělat rovnou nebo nechat test udělat při nejbližším restartu (třeba v rámci aktualizací).  Výhoda této varianty je, že nemusíte vytvářet bootovací USB/CD/DVD, o vše se postarají Windows.

2017-09-09 08_40_07-Diagnostika paměti Windows.png

Po dokončení testu se Windows opět spustí a výsledek testu se dozvíte přímo ve Windows. Nemusíte tedy čekat na jeho dokončení a sledovat jak vlastně dopadl. Pokud se vám výsledek neobjevil, tak je najdete v Event Viewer/Prohlížeči událostí (jde spustit z příkazové řádky jako eventvwr). Výsledky testu budou v Windows Logs -> System (Protokoly systému Windows -> Systém)

Otestovat paměť vašeho počítače budete potřebovat pokud máte podezření, že je s ní něco špatně. Většinou se to projevuje tak, že vám systém (Windows, Lunux, cokoliv) náhodně padá nebo se chová podivně. Což může (ale nemusí) být příznakem toho, že je poškozený modul (RAM) paměti. Může to být ale také vyvolané zavirováním počítače či závadou něčeho zcela jiného, než je právě paměť.

TIP: Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky