@365tipu

TIP#1935: Co je to Activity Monitor a jak na sledování dění v Mac OS. Včetně alternativ pro Monitor aktivity.

Monitor Aktivity (Activity monitor) je v Mac OS ekvivalent Task Manageru (Správce úloh) z Windows.  Neumí toho tolik, některé podstatné věci v něm zcela chybí a má zvláštní chybu, kdy si nepamatuje jak jste si nastavili šířku prvního zásadního sloupce, který neustále roztahuje.

Activity Monitor se vám bude hodit když nejde vysunout externí diskukazuje se kolečko smrti (spinning whenn of death), počítač nereaguje, příliš rychle se vybíjí baterie u Macbooku a zkoumání co má největší spotřebu baterie. A také kdykoliv kdy budete potřebovat Jak zrychlit Mac/MacBook? a budete mít pomalý Mac a probouzení bude trvat i desítky sekund?

V Monitoru aktivity můžete nahoře přepínat mezi CPU (přehled o všech běžících procesech a jak využívají procesor), Paměť (co využívá paměť), Spotřeba (jak procesy využívají baterii), Disk (kolik který proces načetl či zapsal dat) a Síť (přijatá a odeslaná data přes síť. 

Ve spodní části je vždy základní přehled i s (živým) grafem. Zobrazené sloupce je možné měnit (přidávat a ubírat, najdete v menu Zobrazení/View -> Sloupce/Collumns), měnit jejich šířku a pořadí a podle sloupců je možné třídit. 

Vybráním konkrétního procesu/položky se zpřístupní “i” v kroužku (také dvojklik) pro zobrazení dalších informací. Kde mimo jiné jsou i otevřené soubory a porty 

Proces je možné ukončit (x v kroužku nahoře nebo po vyvolání detailních informací) a také zahájit vzorkování – s přesnosti na 3 milisekundy bude proces sledován a vše o něm zaznamenáváno do následně zobrazitelné zprávy. 

POZNÁMKA: Nečekejte, že by položky (řádky) měly kontextové menu. 

V horním rozbalovacím menu (ne systémovém, šipka vedle “…” v kolečku) je i Spindump – vytvoření zprávy o nereagujících aplikacích, které byly vynuceně ukončeny.   Diagnostika systému pro získání detailní zprávy o vašem počítači (ta se často posílá do Apple pokud řešíte nějaké problémy s podporou) a Diagnostika Spotlightu pro vytvoření zprávy o všech procesech spuštěných v počítači. Obě posledně jmenované zprávy se mohou vytvářet dlouho, takže se nedivte. Výsledkem jsou .tar.gz soubory pro laiky nepříliš použitelné= 

Jako vždy se vyplatí prozkoumat i systémové menu, tedy horní lištu. Nejužitečnější je Zobrazení/View kde je řada možností přizpůsobení. Je tam možno i zapnout Ikonu v Docku a na ní zobrazovat využití/historii CPU, využití sítě, diskovou aktivitu. Nechybí různé možnosti filtrace procesů.

Nechybí tam ani ukončení procesu, spuštění Spindumpu/diagnostiky systému, spuštění vzorkování. 

V Okno/Windows je možné aktivovat zobrazení samostatného menšího okna pro monitor aktivity, využití CPU, historii CPU a historii GPU (grafické karty). Což vám připomene i to, že Monitor aktivity nemá žádnou možnost dívat se na dění v GPU. Ta je možná mít i na popředí, pokus potřebujete sledovat dění. 

Jde vlastně o zvětšenou/alternativní podobu spodních grafů – a je možné je také vyvolat právě kliknutím na spodní graf, ale ne pro Paměť, Spotřebu, Disk ani Síť – po Apple prostě nemůžete chtít, aby dotahovali i ty základní věci do použitelné podoby.

POZNÁMKA: Monitor aktivity nemá žádnou klávesovou zkratku (ve Windows Ctrl+Shift+Esc), takže si ji musíte případně vytvořit. Nejrychlejší spuštění přes vyvolání Spotlightu (cmd+mezerník) a začít psát název (acti, akti, monitor)

Pro některé věci je lepší hledat alternativy.

Například: 

TaskExplorer pro zkoumání co v počítači běží, jaké to má otevřené soubory a s čím to komunikuje přes síť.

Lulu coby aplikační firewall, který vám umožní zjistit co v počítači komunikuje přes síť a povolit/zakázat to. Pro sledování dění na síti je možností víc, viz Monitorování provozu na síti a (aplikační) firewally na Mac OS

V Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory. je na výběr dostatek pro monitorování specifičtějších věcí. A je tam i tip na placené iStat Menus

Za vyzkoušení pak stojí určitě i MenuBar Stats, XRG for Mac (Open Source) či Monity (dostupné v Mac App Store).

Výborné je exelban/stats umisťující do horního menu ikonky s základní informací a detailním pohledem po najetí.

TIP: V  Jak na Mac OS najdete další tipy a triky pro Mac/MacBook

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky