@365tipu

TIP#2091: Pomalý Mac? Probouzení trvá desítky sekund? Proč byste měli zavírat otevřené aplikace

Narazil jsem na to někdy před pár dny při řešení toho, proč se Mac Book (nový,  navíc M1) probouzí desítky sekund až dokonce minuty. Vyřešilo se to nakonec velmi rychle, ale je to dobrý důvod k tomu, abyste se naučili zavírat otevřené aplikace

Klasické probuzení Mac/MacBooku (těch dnešních i těch z posledních pár let) je většinou doslova okamžité. Může trvat o něco déle, pokud jste MacBook nechali nepřipojený k napájení déle než hodinu a došlo k hibernaci (případně docházela baterie, takže se stalo totéž). Hibernace odloží kompletní paměť na disk, takže když poté znovu “zapnete” MacBook otevřením víka, tak se z disku musí stáhnout kompletní paměť a teprve poté provést spuštění. 

Pokud se vám ale MacBook probírá zpomaleně i (například) deset minut poté co jste zavřeli víko a jste na napájení/máte dost baterie, tak hibernace důvodem být nemůže. 

Už v Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS  byla řeč  o tom, že Mac může trpět nedostatkem paměti a začne využít virtuální paměť na disku– nepotřebné aplikace prostě odkládá na disk a vrací je zpět v okamžiku, kdy se na ně přepnete (nebo se stanou aktivní).

Zmíněný M1 MacBook měl jenom 8 GB paměti (ani pro M1 nedoporučuju pořizovat takhle málo) a mimo zádrhele s dlouhým probouzením bylo při jeho použití na první pohled vidět “zasekávání” – vytažení přehledu aplikací například trvalo 5 až 10 sekund. Přepínání mezi aplikacemi se také občas na chvíli zaseklo. 

TIP: Zrychlím počítač, když přidám víc paměti?

V okamžiku kdy jsem si vytáhl přehled otevřených aplikací, tak to začalo být jasné – bylo jich tam otevřených snad před padesát. Včetně několika Adobe Photoshop s otevřenými fotkami ve vysokém rozlišení z fotoaparátu. Výsledek byl ten, že 8 GB paměti už bylo dávno překročeno – spotřeba byla nějakých 15.5 GB paměti, takže více než 8 GB bylo odloženo a při každém přepnutí aplikace se prohazovaly aplikace mezi pamětí a diskem. 

Totéž probíhalo po probuzení, některé z aplikací se potřebovaly aktivovat a poté znovu odložit. 

Stačilo zavřít většinu otevřených aplikací (oken) a dostat se s pamětí na zhruba onu úroveň 8 GB co v MacBooku byly – rázem vše bylo velmi svižné a probouzení okamžité. 

Monitor aktivity a nic vcelku prázdná paměť

S hlídáním paměti vám pomůže Monitor Aktivity (Activity Monitor)

Monitor aktivity je už popsaný v Co je to Activity Monitor a jak na sledování dění v Mac OS. Včetně alternativ pro Monitor aktivity. Je to velmi užitečná pomůcka, ve které můžete zkoumat využití sítě, disku, baterie, procesoru a samozřejmě i paměti

Spusťte ho (třeba přes vyhledání ve Spotlightu) a nahoře klikněte na Paměť (pokud není už aktivní). Získáte tak přehled všech aplikací i procesů a toho kolik paměti zabírají. Ve spodní části navíc snadno uvidíte jak na tom je paměť celkově.

Otevřel jsem PixelMantor Pro a Affinity Photo, ty zabraly 5 GB pamět. Stále ale paměť stačí

Právě v té spodní části je snadné poznat, že toho máte otevřeného moc – k dispozici je fyzická paměť a ideální stav je, že nebudete potřebovat víc než kolik ji máte. Využití paměti je vidět hned na další řádce Využitá paměť 

Jakmile Využitá paměť překročí možnost fyzické, tak se využije možnost komprimovat a také začít využívat virtuální.

Soubory v mezipaměti ukazují kolik si systém schoval do mezipaměti pro případné využití za účelem zrychlení (třeba znovu otevření aplikací). 

Poslední řádka kolik  toho bylo odloženo do Odkládacího souboru – což je jeden z těch podstatných ukazatelů. Pokud jde zde příliš velké číslo, takže buď máte málo paměti nebo jste toho prostě otevřeli moc. 

Začínáme žloutnout. V Pixelmatoru i v Affinity Photos je otevřeno větší množství fotek.

TIP: Graf využití paměti vlevo dole mění barvu. Dokud je zelený, tak je vše OK a paměti je dostatek. Žlutá znamená, že by bylo třeba víc paměti a červená znamená problém a nutnost více paměti. 

Příklad na screenshotu to ukazuje už docela jasně – už jsme dorazili do žluté barvy, MacBook má 16 GB paměti ale využito z ní je 14 GB (Pixelmator Pro používá 12 GB, Affinity Photo 7 GB, obě tedy v paměti být nemohou) a v odkládacím soubor je dalších skor 6 GB – reálně je tedy třeba zhruba 20 GB paměti (a to ještě je hodně paměti komprimováno).

Pixelmator jsme zavřeli, paměť se uvolňuje, jdeme do zelena

Pokud v tomto okamžiku zavřete Pixelmator Pro dojde postupně k uvolnění obsazené paměti – využitá klesne na 6 GB, to co bylo odloženo ale prozatím zůstane. Zavřením Affinity Photo se pak zásadně zmenší i odložená paměť (protože právě Affinity Photo bylo odloženo). 

Ukončeno i affinity Photo.

Všechno co necháte otevřené, včetně toho co minimalizujete, obsazuje dostupnou paměť. Všechny ty věcí v Docku s tečkou pod nimi (pokud jste si to nepotlačili) stále spotřebovávají paměť. A protože Apple věcí často vůbec nezavírá (ač vy si myslíte že ano), tak je to ještě horší. Proto je důležité nepotřebné aplikace zavírat – ať už pomocí červeného kolečka s křížkem vlevo nahoře nebo (hlavně¨) klávesou cmd+Q 

Žluté kolečko vlevo nahoře je minimalizace. To na paměť nemá žádný vliv.

Červené kolečko většinou aplikaci ukončí, ale nemusí tomu tak být. Ve skutečnosti totiž jenom „zavírá okno“ (a je to totéž jako cmd+W)

K zavírání aplikací se hodí přečíst si Jak na MacOS zavřít aplikaci a jak zavřít okno? Jaký je rozdíl mezi Cmd+Q Cmd+W?

Některé aplikace navíc zaberou enormním množství paměti poté, co v nich otevřete nějaký soubor. Typicky to platí pro Photoshop a další programy pro práci s fotkami – otevřená fotka se “rozbalí” do podoby bitmapy a může zabírat gigabajty. Totéž se ale například stane, když si jenom otevřete náhled na fotku z Fotky/Photos či Finderu. 

Co zabírá nejvíce zjistíte snadno, v Monitoru Aktivity je sloupec Paměť, podle kterého si můžete přehled utřídit. A pokud potřebujete paměť uvolnit, tak podle toho můžete poznat co zavřít – od největších po nejmenší, jak jinak. 

Velkou spotřebu pamětí má ale například i Chrome i Safari. Typicky pokud máte otevřený Facebook (či snad dokonce víc věci od Facebooku). 

TIP: Pokud se vám nechce spouštět pokaždé Monitor Aktivity ale mít dostupný okamžitý přehled, tak je užitečné si do lišty přihodit aplikaci Stats   – velmi rychle zjistíte jak na tom jste s paměti i co jsou největší žrouti.  Vedle paměti můžete ihned vidět i další věci – síť, disk, baterii, procesor, ventilátory, Bluetooth, teplotu v systému, grafickou kartu. Hlavní výhoda je, že přímo v liště uvidíte procentuální využití paměti, detaily po kliknutí. 

Příliš velké využití odkládacího souborů (virtuální paměti) znamená i to, že se hodně zapisuje na disk. Což pro SSD znamená snížení životnosti.

TIP: Další tipy a triky pro Mac či Mac Book najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky