@365tipu

TIP#2118: Zrychlím počítač, když přidám víc paměti?

Jak zrychlit počítač tu řeší  Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS a Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle a jeden z bodu jak mít svižnější stroj je zrychlení (vylepšení) hardware. Je tam uvedeno i “více paměti”, ale je vhodné to trochu rozebrat. 

V některých situacích opravdu počítač zrychlíte tím, že mu přidáte paměť. 

Pomůže to, pokud ji má extrémně málo (tedy něco jako 4 GB a méně). 

Pomůže to, pokud má paměti tak nějak normálně (což je dnes alespoň 16 GB ,ať už je to Mac nebo Windows) a vy používáte paměťové náročné aplikace – třeba opravujete fotografie, nebo pracujete s opravdu velkými daty. 

V obou případech to pomůže hlavně proto, že počítač nebude využívat virtuální paměť na disku a nebude si obsah paměti přehazovat mezi pamětí a diskem. Pokud budete mít v počítači pomalý disk (tedy nebudete mít SSD) tak případné přehazování je zásadní brzda a chce to použít rychlý disk, tedy SSD. Ale i tam je to stále důvod zpomalení.

Pokud máte 16 GB paměti, tak navýšení na 32 GB (například) nebude až tak zásadní změna. Byť, opět, pokud opravujete v počítači či notebooků velké fotografie, máte jich otevřených hodně, tak tam se to už samozřejmě projeví. Pokud ale hlavně pracujete v prohlížeči či v něčem jako Word či Excel, tak tím nic extra nezískáte. 

Windows a Task Manager. 32 GB paměti, použita stěží polovina, takže tady není co řešit.

Jak poznat, že máte v počítači nedostatečnou paměť? 

Je to vlastně poměrně snadné. Delší dobu pracujte, tak aby bylo otevřené a aktivní vše, co potřebujete k práci. A pak se podívejte na to, jak jste na tom s pamětí. Nepotřebujete se ale dívat kolik jí je volné – správné využití paměti je totiž takové, že je využita co nejvíce. 

Musíte se podívat, kolik další paměti si počítač pořídil z té virtualizované (swap, jak se tomu říká ve Windows) – protože pokud je téhle paměti hodně, tak to znamená, že byste měli přidat paměť

Zjišťovat co používá (a kolik) paměť je snadné – ve Windows máte Task Manager (viz Jak zjistím co používá nejvíce paměti RAM v mých Windows), na Mac OS je Activity Monitor (viz Co je to Activity Monitor a jak na sledování dění v Mac OS. Včetně alternativ pro Monitor aktivity)

Kolik paměti přidat? To je vlastně taky snadné. Dostatek aby to bylo více, než byl váš systém přinucen vytvořit si na disku. 

Mac, Activity Monitor, ani tady není co řešit. 16 GB a využito necelých 10 GB.

Projevy nedostatku paměti jsou většinou stejné – počítač je pomalý, některé operace trvají dlouho, zejména přepnutí mezi aplikacemi může trvat velmi dlouho. Pro Mac je něco takového popisované v nedávném Pomalý Mac? Probouzení trvá desítky sekund? Proč byste měli zavírat otevřené aplikace

Měli byste vědět i to, že pokud máte SSD a málo paměti, tak intenzivní využití virtuální paměti na disku vám ukrajuje zásadně z životnosti disku. 

Co když to není pamětí? 

Výše popsané vám umožní poznat, že “pomalost” vašeho počítače může být pamětí. Daleko větší vliv na rychlost počítače ale má procesor, disk a grafická karta pokud jde o hry či graficky náročné aplikace. Pro přenosy dat ale také síťová karta a vaše internetové připojení.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky