@365tipu

TIP#673: Co je to RAMDisk a jak si ho pořídit ve Windows?

RAMDisk je disk vytvořený v paměti počítače. Dělá se to proto, aby byl dispozici rychlý disk nemající omezení běžných pevných disků. Samozřejmě bude mít omezenou kapacitu, ale pokud máte hodně paměti, tak můžete mít i slušně velký RAMDisk. V minulosti bylo poměrně běžné je používat, zrychlení některých činností bylo velmi výrazné, ale to bylo dáno tehdejšími opravdu výrazně pomalejšími pevnými disky,.

RAMDisk vám pomůže v jakékoliv aplikaci, která hodně načítá a ukládá informace z disku. Ale je nutné si uvědomit, že RAMDisk zpravidla nepřežije restart systému, není určen k trvalému ukládání souborů. Některé z řešení RAMDisku nicméně mohou nabízet uložení celého obsahu při vypnutí/restartu systému a následné obnovení při startu systému.

Pár tipů na software pro vytvoření RAMDisku:

ImDisk Toolkit vedle RAMDisku umí připojovat i image disků, cd či floppy disků. Je dostupný zcela zdarma.

AMD Radeon RAMDisk můžete mít v zdarma použitelné podobě (max 4 GB disk) nebo v několika odstupňovaných komerčních podobách (čím dražší, tím větší RAMDisk lze udělat).

DATARAM RAMDisk je mimochodem podle všeho totéž co výše uvedený software od AMD.

SoftPerfect RAM Disk for Windows je další alternativa umožňující například více než jeden RAMDisk a na 64ti bitových systémech bez omezení velikosti (3.5 GB na 32 bitových). Vybrat si můžete i mezi RAMDiskem co se při vypnutí uloží a při startu systému obnoví  nebo RAMDiskem co při vypnutí ztratí obsah.

Nezapomeňte, ale, že i když vaše software pro RAMDisk umí ukládat jeho obsah při vypnutí a obnovit při zapnutí, tak obsah zmizí při havárii počítače, ať už při náhlé ztrátě napájení nebo prostě nějaké té BSOD či jiné formy pádu. RAMDisk by tedy vždy měl sloužit jenom pro ukládání věcí, o které je možné přijít.

Druhá věc na kterou musíte pamatovat je i to, že RAMDisk zabere tolik vaší paměti, jak velký si ho uděláte. Takto zabraná paměť nebude k dispozici pro operační systém a tedy ani pro běh programů.

TIP: Pokud chcete výrazně zrychlit váš počítač? K tomu vám RAMDisk nepomůže. Pomůže mít dostatek paměti RAM jako takové a vyměnit klasický pevný disk za SSD. Můžete si projít Jak ve Windows šetřit paměť, procesor a vůbec zlepšit výkon počítače, V mém počítači není žádná volná paměť, něco není v pořádku. Jak zlepšit rychlost počítače a Pokud máte dostatek paměti ve Windows, můžete zkusit zrušit virtuální paměť? pro další tipy na zrychlení Windows.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky