@365tipu

TIP#281: Nastavte si lépe vyhledávání ve Windows. Případně ho můžete i vypnout

Windows už nějaký ten pátek umí indexovat obsah vašich disků a poté vám umožní vyhledávat. Nejenom podle názvů souborů (a jejich vlastností), ale také v obsahu souborů. Může se hodit, pokud si nejste jisti kde a jak jste uložili nějaké ty informace, ale víte co se v daném souboru píše.

K nastavení toho zda Windows 10 bude indexovat i obsah souborů se dostanete třeba tak, že přes vyhledávání napíšete „Indexing options“ či „Možnosti indexování„. Tím se dostanete nejprve k tomu kde a co vlastně Windows indexují (zahrnují do vyhledávání) – přes tlačítko Změnit se dostanete do místa kde můžete přidávat a odebírat umístění – všimněte si, že Windows neindexují kompletní disky – pouze výběr některých složek.

2015-10-04 13_17_52-Možnosti indexování

Přes Upřesnit se dostanete k detailnějšímu nastavení jak mechanismů indexování (kde je mimochodem i umístění indexu, kdybyste ho chtěli mít někde jinde).

2015-10-04 13_22_52-Upřesnit možnosti

A také je zde možné nastavit různé typy souborů – u každého typu souboru (rozlišují se příponou) je možné zvolit zda se indexují pouze vlastnosti (což je název a případně dodatečné meta informace)¨nebo také obsah souboru. Stejně tak je možné přidat nový typ souboru.

Obsah je indexován například u souborů z Office (doc, xls, ppt, atd), html dokumentů a řady dalších. Neindexují se ale například soubory nápovědy (chm). Aby vyhledávání ve Windows mohlo indexovat obsah souboru, musí ho umět zpracovávat.

Co dodat? Pro jistotu jen připomenout, že nejde o specifickou funkčnost Windows 10, ani novinku. Pokud se rozhodnete indexovat poněkud více než je zdrávo, tak pamatujte, že bude potřeba čas na indexaci (a ta se bude dít opakovaně) a také prostor na disku pro index.

Vyhledávání je mimochodem služba, takže zakázat indexování je poměrně jednoduché – v Services/Služby můžete tuto službu zcela zakázat. Případně, v Task Scheduleru (Plánovači úloh) můžete změnit to, jak často se spouští.

TIP: O hledání souborů je řeč v Jak najít soubor v počítači?

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky