@365tipu

TIP#395: Jak ve Windows změnit rozlišení? Jak na změnu rozlišení displeje?

Rozlišení obrazovky či displeje je věc určovaná v bodech a to co můžete nastavit je ovlivněno dvěma věcmi. Tím jakou máte v počítači grafickou kartu (a zda k ní máte ovladače) a tím jaký monitor či displej máte připojený k počítači. Pokud vezmeme můj příklad, mám dvojici BenQ monitorů co umí 1920 x 1080 bodů (říká se tomu také nativní rozlišení). Tím je dáno maximum které je možné nastavit.

A také to, že pokud nastavíte cokoliv jiného menšího, tak se obrazové body, ze kterých se obraz skládá, budou muset různě měnit tak, aby se podařilo zobrazit ono menší rozlišení. Jinými slovy, nastavit si menší rozlišení než je to co má monitor/displej není praktické. A nastavit vyšší než monitor dokáže není mimochodem vůbec možné, pokud by to bylo možné vybrat, tak nic neuvidíte (a v dřívějších dobách jste se takhle mohli postarat o rozbití monitoru).

2016-01-30 08_07_24-Nastavení.png

Ve Windows kliknete pravým tlačítkem na plochu a vyberete Nastavení zobrazení a poté dole Upřesňující nastavení zobrazení – čímž se dostanete k ovládacímu panelu s výběrem Rozlišení. Pokud máte monitoru/displejů připojených více, tak to můžete udělat pro každý zvlášť. Vidět to můžete na obrázku výše (a takhle to vypadá ve Windows 10).

Ve starších Windows než v desítkách je nastavení stejné, jen vypadá poněkud jinak. K výše uvedenému ovládacímu panelu se dá dostat i přes Win+I -> Systém -> Displej.

2016-01-30 08_09_07-Rozlišení zobrazení.png

Nebo pravým tlačítkem na Start -> Ovládací Panely -> Zobrazení -> Upravit rozlišení. Čímž se dostanete k původnímu ovládacímu panelu (obrázek výše).

TIP: Pokud jste si jisti, že vaše grafická karta i monitor rozhodně umí lepší rozlišení, než kterém vám Windows nabízí, tak může být problém v ovladačích. Bude je buď pořeba aktualizovat, nebo si opatřit ty správné.

Poslední co je vhodné připomenout je to, že lidé často s rozlišením obrazovky mylně míchají DPI. Ale o tom je zde DPI vs rozměry obrázků aneb jak se v tom mám proboha vyznat? Ve Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 pak najdete množství dalších užitečných tipů pro Windows 10, ale i starší Windows.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky