@365tipu

TIP#1361: Jak si vyzkoušet Chrome OS? Spuste si ho z USB klíčenky

Chrome OS je (za ty roky) povedený operační systém od Google – jak název napovídá, je založený hlavně na existenci prohlížeče stejného jména, takže nemůžete čekat možnosti spouštět klasické programy. V klasické podobě si pořídíte Chromebook s Chrome OS, ale co když si tuhle věc chcete vyzkoušet ?

Stačí mít alespoň 4 GB velkou USB klíčenku a Chromium OS si na ní dát v bootovatelné podobě. Pak už můžete notebook (ale klidně i počítač) nastartovat z USB klíčenky.

Chromium OS si můžete stáhnout z chromium.arnoldthebat.co.uk/?dir=daily – musíte si vybrat image odpovídající vašemu procesoru (CARMOS je pro ARM, Camd64 je pro x64 a Cx86OS je pro x86 procesory). Stažené si rozbalte (budete potřebovat 7-Zip, bohužel) a jste připravený na vytvoření bootovatelného USB:

Nejsnazší je použít Etcher (www.balena.io/etcher) a nezapomenout USB klíčenku mít formátovanou pro FAT 32 (MS-DOS FAT). Etcher se pak postará o vše potřebné a vytvoří vám bootovatelnou USB klíčenku a umístí na ní vše potřebné.

Pak už stačí USB klíčenku dát do USB portu a ujistit se, že počítač se spustí z USB klíčenky – což může obnášet potřebu vstoupit do BIOSu/UEFI a tam povolit spuštění z USB. V případě Mac počítačů při zapnutí prostě držte Option – objeví se výběr odkud spustit.

run-chrome-os-usb-chromium-os-screenshot.png

Chrome OS potřebuje při prvním spuštění nastavit pomoci účtu u Google. Můžete použít váš klasický, nebo si založit extra nový. Budete ho poté používat pro přihlášení při každé dalším spuštění.

TIP: Pokud byste chtěli mít Chrome/Chromium OS na počítači na pevném disku, tak to je možné – musíte ale jít trochu jinou cestou, přes CloudReady – www.neverware.com/freedownload. Podporují pár stovek modelů notebooků, ale můžete mít štěstí i s nepodporovaným modelem. Než se do něčeho takového pustíte, tak klasicky pozor – pevný disk v počítači si to přepíše na vlastní instalaci – můžete samozřejmě instalovat do vyhrazené oblasti (pozor, musí být typu GPT). A možná bude nutné v BIOSu vypnout Fast Boot či Secure Boot. A samozřejmě, Chrome Book vám to nevytvoří.

V prosinci 2020 Google koupil NeverWare

Hodit se budou

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky