@365tipu

TIP#372: Mohu použít Zdroj Facebook? Zdroj Youtube? Zdroj Internet?

Dlouholetý nešvar českých médií. Seberou „někde“ na Internetu obrázek či video a aby to vypadalo košer, tak pod něj napíší „Zdroj: Internet“. Od té doby co se rozšířil masivně Facebook je neméně časté „zdroj: Facebook“. A videa nakradená z YouTube? Ta se vysílají na jedné televizi dokonce jako „divácké zprávy“ (nikoho hanba nefackuje, že to je profláklé anglicky mluvící virální video a vydávají ho za video od českého diváka) a zdroj se už vůbec neuvádí. A když už občas ano, tak je taky takové to „zdroj: YouTube“.

Pojďme si nejprve připomenout starší zásadní tip jménem Zdrojovat, vždy a všude uvádět zdroje a k tomu Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji?

Řeší se v nich věcí velmi související s tím, čeho se týká tento tip. Tedy uvádění autora, zdroje informace. V pojetí českých médií je situace dost často ještě horší o to, že zoufale odmítají při citování odkázat. Takže sice vesele opíší něčí zprávu, ze slušnosti tam uvedou, že to „někdo“ vydal jako první, ale odkaz na původní článek či zprávu už raději neuvedou.

To pokročilejší a nejhorší je přesně to co zmiňuje titulek tipu. Prosím pěkně. Zdrojem nemůže být Facebook, ani YouTube a už vůbec ne Internet. Protože pokud bychom to chtěli dotáhnout do konce, tak by taky mohlo existovat „Zdroj: televize“ nebo „Zdroj: telefon“. Všechno jsou to jenom média, přenosové prostředky, nástroje pro šíření informací.

TIP: V Co to znamená Creative Commons a proč (a k čemu) se vám to může hodit najdete informaci o licenčním schématu, které slouží k poskytování věcí „zadarmo“

Ve Zdrojovat, vždy a všude uvádět zdroje byla řeč o tom, že uvádění (a odkázání na) původního zdroje je ochrana každého, kdo o něčem píše a na něco se odvolává. Mimo jiné je to i otázka dodržování autorského zákona a elementární slušnosti. Pokud píšete o nějaké věci kde zdrojem je něco na Facebooku (třeba si vezmete odtamtud samostatnou fotografii), tak uvést „zdroj: Facebook“ je chucpe. Protože zdrojem je určitě buď nějaká konkrétní osoba, nebo nějaký firemní profil (Stránka).

Je ve vašem vlastním zájmu navíc doplnit odkaz vedoucí přesně na onu věc, kterou jste si odněkud vzali či vypůjčili (ale pořád musíte dodržovat autorský zákon, samotné uvedení zdroje neumožňuje používat cizí autorská díla dle libosti). Chráníte tím sami sebe. K čemu ještě dodám to, že bývá velmi dobré si citovaný/odkazovaný text či stránku i obrázek uložit, potřebujete to jako doklad o tom, že to o čem se zmiňujete, citujete, tam opravdu bylo a v přesně jaké podobě.

POZNÁMKA: V Přivlastňuje si Facebook práva k mým fotografiím? Jak to vlastně je? je řeč o jednom velmi oblíbeném mýtu. Facebook není vlastníkem ani nositelem práv k obsahu, který na něj uživatelé nahrávají. Sice může jejich texty, fotografie či videa šířit, ale jenom za účelem vykonávání vlastní funkčnosti, tedy sociální sítě.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky