@365tipu

TIP#046: Zdrojovat, vždy a všude uvádět zdroje

Zbožné přání? Ve skutečnosti PR výrobců čokolády. Bez zdroje je ale jasné, na koho se můžete zlobit.
Zbožné přání? Ve skutečnosti PR výrobců čokolády. Bez zdroje je ale jasné, na koho se můžete zlobit.

Máme tu v Česku takový ten „fakta“ účet, podobný jako jsou jich mraky zahraničních. Tweetuji něco co mají být fakta, pravda, jenže jak už to tak většinou bývá, nepovažují za důležité ta fakta podložit zdrojem.

A jak už to tak bývá, @FaktyCZSK klasicky vydává mýty a hlouposti za fakta. To že „nezdrojuje“ pak samozřejmě znamená, že ten trapný výsledek jde čistě za tím, kdo tohle dělá.

Jedna z nejpodstatnějších věcí v žurnalistice, blogování, sociálních sítích či prostém psaní je, že pokud něco odněkud beru (v rámci vyhovění autorskému zákonu, samozřejmě), tak uvedu odkud to je.

Tzv. „zdrojování“ neboli uvedení zdroje je nejenom slušnost, ale také obrana. Obrana v okamžiku, kdy to co jsem „napsal“ je tvrzení někoho jiného. Patří k tomu ještě to, že v zásadě nikdy ničemu nevěříte, ale nejde to dělat absolutně – právě proto zdrojujete.

Neznamená to, že můžete beztrestně zveřejnit jakoukoliv zjevnou lež a blbost a pak krčit rameny a říkat „to není moje, to je tamtěch“, ale může to pomoci tam, kde neřešíte zjevné lži a blbosti, ale fakta, která nemůžete za všech okolností ověřovat. Proto věříte svým zdrojům. Proto si ty zdroje budete vybírat zodpovědně. A proto budete zdroje vždy uvádět.

Zdrojování na Internetu má přitom jedno další podstatné „špecifikum“, dá se odkazovat na původní zdroj. Něco co řada českých médiích dělá strašně nerada, ačkoliv by to dělat měla. Bohužel omezenost některých lidí je nepřekonatelnou brzdou i v tak jednoduché věcí, jako že když píšu o tom že „někdo něco napsal“ či „uvedl“, tak odkážu na původní zdroj informací. Mimo jiné mě to, coby novináře, opět chrání. Každý si totiž může ověřit, že jsem si to nevycucal z prstu.

A jak je to se „zdrojováním“ na sociálních sítích?

Je to k neuvěření snadné, stačí použít Share/Retweet/Sdílení a není třeba nic řešit. Nebo, když to z nějakého důvodu nejde, tak odkázat (linknout) na původní příspěvek.

Něco jako „Zdroj: Twitter“ je stejný nesmysl jako „Zdroj: Internet“. To poslední, to až uvidíte někde v médiích, tak je ostuda novináře.

Takže pamatujte, uvést zdroj a odkázat na něj není ukázka slabosti. Opravdu není.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky