@365tipu

TIP#2152: Proč mi někdo píše, že na mém webu je “broken link”? A co s tím mám dělat

Pokud provozujete web, který je větší a hlavně zajímavý pro umístění odkazů pro SEO (vyhledávání), tak se připravte, že vám začne chodit spam v podobě upozornění na “broken link”, tedy poškozený odkaz. Bude to vypadat například jako následující příklad.

Bude vám nabízeno, že za onen již neexistující odkaz můžete dát jiný. Výjimečně bude takový nabízený odkaz dávat smysl (ostatně jako v tomto příkladu). A odesílatel navíc za něco takového nebude nic nabízet, prostě bude chtít, abyste (již) neplatný odkaz nahradili za ten jeho.

Budou navíc velmi neodbytní, pokud nebudete reagovat, budou postupně posílat další a další e-mail.

O co jde? 

Prostě máte web, kde umístění zpětného odkazu (Co je to backlink, zpětný odkaz?) je zajímavé. Takže budete dostávat spam snažící se vás přesvědčit, abyste tam místo nějakého odkazu dali jiný. Za normálních okolností by něco takového byla otázka zaplacení (koupě) zpětného odkazu, ale tady to zkouší zadarmo.

Co s tím dělat?

Je to spam, oslovuje vás robot. Našel si váš web a bude vám posílat podobné maily. Takže jako s každým spamem – nikdy na to nereagujte. Označte to jako spam a nechte to  vyhnít ve spamové schránce.

Nepřistupujte na to. Umístit něco jako ve výšem uvedeném příkladu může váš web ve skutečnosti u Google poškodit. 

Zpětné odkazy se (pochopitelně) běžně kupují (viz Chcete koupit či získat zpětné odkazy? Co udělat když oslovujete provozovatele webu a s čím vším počítat a Mám prodávat zpětné odkazy?) a SEO agentury to dělají profesionálně – ne takto hloupým způsobem.  Pokud vás někdo seriózní osloví, tak na něco takového můžete přistoupit – ale měli byste za to dostat zaplaceno. A hlavně, zpětný odkaz by měl být relevantní. 

TIP: Jak na WordPressu automaticky hlídat nefunkční odkazy?

Co dělat s již neplatnými odkazy?

Na tohle téma by se hodil samostatný tip (a taky možná časem dorazí), ale stručně lze říci, že pokud nějaký odkaz ve vašich textech přestal platit, tak prostě přestal platit.

Můžete se pokusit zjistit zda nemá náhradu (článek se například mohl jen přestěhovat) a opravit ho. Nebo ho prostě nechat jak je – mnoho let staré obsahy budou plné nefunkčních odkazů a opravovat je není nijak podstatné. 

Částečně je to řešeno v Co dělat se starým obsahem – jen z trochu jiné strany. 

A jen pro představu. Na Pooh.cz je už delší dobu spuštěný Broken Link Checker a prozatím nasbíral 6 622 nefunkční odkazů v příspěvcích. S ohledem na to jak staré příspěvky (začínají v roce 2010) tam jsou je to očekávatelné. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky