@365tipu

TIP#1985: Jak často zálohovat Mac/Mac Book? A čím zálohovat?

Otázka v titulku (a vlastně i níže uvedená odpověď týkající se frekvence) platí i pro zálohování počítače s Windows či Linuxem.  Jak zálohovat tyto počítače se dozvíte v samostatných tipech, odkazy najdete níže.

Odpověď je totiž velmi jednoduchá – zálohovat byste měli co nejčastěji, minimálně denně. A to bez ohledu na to jestli se bavíme o Mac OS, Windows či Linuxu. To proto, že čím starší je poslední záloha, tím více vám může chybět souborů/dat, pokud se něco stane. 

Časté zálohování je také dobré z pohledu toho, že toho nemusíte zálohovat tolik – tedy za předpokladu, že používáte zálohování co umí inkrementální zálohy a ukládá tak jenom věci co se od posledního zálohování změnily. 

Pro Mac/Mac Book je denní zálohování dobré hlavně proto, že Time Machine je sice docela dost rozumné software, ale pokud nezálohujete často tak se chová dost záludně v tom, že zálohy trvají velmi dlouho – což je, logicky, něco co moc nechcete.  O tom jak používat Time Machine je řeč v Jak zálohovat Mac OS pomoci Time Machine

TIP: V Na historii Souborů (File History) ve Windows 10 jako zálohování se nespoléhejte. Opravdu ne zjistíte, že zálohování Windows je velmi záludná záležitost. Pokud tenhle problém řešíte, tak se podívejte do Čím zálohovat počítač s Windows? a Co byste měli vědět o cloudovém zálohování?

Ideální pro Mac a Time Machine je mít zálohovací disk připojený neustále a nechat Time Machine průběžně zálohovat. Pokud to možné není, tak je opravdu užitečné se snažit zálohovací disk připojovat tak často jak je to možné (a jak už bylo řečeno, nejlépe alespoň denně).

Čím zálohovat pokud ne Time Machine? 

Nezapomeňte, že lokální záloha na disk co máte někde doma či vedle počítače není příliš bezpečná a spolehlivá. Pokud je to možné (máte na to dostatečně silné připojení k Internetu) tak je vhodné uvažovat i o zálohování někam do cloudu. Řeč je o tom v již zmíněném Co byste měli vědět o cloudovém zálohování? a  pro Mac OS je na výběr prakticky totéž co pro Windows – minimálně staří známí

a navíc případně i

Pro klasické zálohování můžete také jít jinudy než přes Time Machine –

TIP: Další tipy a triky pro Mac či Mac Book najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky