@365tipu

TIP#1582: Jak si pořídit externí SSD?

Externí disk připojený přes USB 3.0 (dejte si pozor na to 3.0) je velmi užitečná věc – ať už v nějaké větší podobě s 3.5″ disky nebo ještě lépe v menší s 2.5″ disky. Je to dobrá věc pokud nechcete pořizovat přímo NAS a v menší podobě je velmi snadno přenositelný kamkoliv a připojitelný k čemukoliv. Hodně se vyplatí mít i nějakou slušnější kapacitu. Připojení přes USB navíc dává možnost ho používat pro zálohování a nemít ho setrvale připojený. Mít ho v SSD podobě je navíc praktické z pohledu rychlosti ale i životnosti (mechanický disk příliš snadno při přesunech může dojít k úhoně)..

Pořídit si externí SSD disk je dnes poměrně snadné – na trhu jsou přímo hotové produkty od několika výrobců (viz pár tipů dále). Má to ale jednu drobnou nevýhodu, bývají dražší než když si koupíte disk a k němu pouzdro s USB 3.0.

Hotové USB 3.0 SSD disky

Nezapomeňte si (v obou případech) dávat pozor na nutnost USB 3.0 a také to, jaký USB konektor je na straně „do počítače“ – pokud bude jiný než váš, tak lze pochopitelně pořídit redukce. Pokud ale máte USB-C zařízení tak je lepší jít přímo o externích discích právě s USB-C.

Provedení se mohou lišit i v tom zda mají vlastní napájení nebo se budou napájet z USB 3.0 portu – u SSD externích úložišť je ale většinou počítáno s napájením z USB portu  – ujistěte se tedy také že máte v počítači/notebooku opravdu USB 3.0 port a že je schopný napájet. U USB-C portů by to nemělo být problém (ani rychlost ani napájení)

TIP: Nákupní rádce: Co je to SSD. A proč je velmi důležité, aby váš počítač právě „ssd disk“ měl

Vytvoření vlastního USB 3.0 SSD disku

Varianta koupě pouzdra a samostatného disku je tou levnější variantou. Navíc má i možnou výhodou v tom, že případná výměna disku bude později snazší – pouzdro není chráněno proti otevření jak tomu občas bývá u hotových řešení. Montáž navíc zvládne prakticky každý.

e93f0be13fabd1e44da0fe5a82ace703.jpg

Stačí pořídit například AXAGON EE25-XA3 ALINE (229 Kč) nebo AXAGON EE25-XA6 ALINE černý – Hliníkové provedení. USB 3.0 (až 5 Gbps) a 2.5″ SATA/SSD s rychlostí 3 Gbps (300 MB/s), součástí dodávky je 60 cm dlouhý kabel. Podobných boxů samozřejmě existuje hodně, takže můžete zkoumat a vybírat podle sebe.

Pak už stačí pořídit samotný SSD SSD –

Ve finále tak máte 1 TB SSD disk za cca 3 300 Kč (ušetříte klidně i přes 1000 Kč) a 500 GB SSD za cca. 2500 Kč (ušetříte určitě 300 Kč).

Pokud byste zvažovali 2 TB SSD tak špatná zpráva, ty jsou cenově stále dost nevýhodné – vlastně se spíše vyplatí pořídit dva 1 TB disky a pouzdro, které umí více než jeden disk.

Tam je ale lepší nabídka pro M.2 SSD než pro klasické SATA. Ty jsou na tom cenově bohužel pro 1 TB disk podobně nevýhodné jako 2 TB varianta u klasického SATA.

Příklad boxu pro dvojici M.2 SSD viz I-TEC MySafe External Case for 2x SATA M2 (853 Kč) a v Jak si pořídit externí SSD koupí samostatných komponent. Jak to funguje? se dozvíte jak to vypadá v praxi

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky